Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CZYM JEST EFEKT TAYLOR SWIFT? (ROZMOWA)

O tym czym jest efekt Taylor Swift oraz dlaczego po ogłoszeniu dat koncertów popularnych artystów rosną ceny najmu krótkoterminowego, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Sonią Mrzygłocką-Pyć rzeczniczką prasową IAI Group, ekspertką IdoBooking.

CZYM JEST EFEKT TAYLOR SWIFT? (ROZMOWA)
Sonia Mrzygłocka-Pyć, rzeczniczka prasowa IAI Group

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Występy największych gwiazd mają wpływ na ceny najmu krótkoterminowego, czyli wynajmu mieszkań. Czym jest „efekt Taylor Swift”? Jak sierpniowy koncert amerykańskiej artystki wpłynie na polską turystykę? O tym porozmawiam z Sonią Mrzygłocką-Pyć rzeczniczką prasową IAI Group, ekspertką IdoBooking. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

SONIA MRZYGŁOCKA-PYĆ, IAI GROUP, IDOBOOKING: Dzień dobry. Dziękuję za zaproszenie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mówi Pani czy pisze Pani o „efekcie Taylor Swift”. Ja kiedyś miałem przyjemność spotkać się z efektem Eda Sheerana, który występował na polskim Stadionie Narodowym w Warszawie. I faktycznie przez kilka dni, kiedy on występował, kiedy miał koncerty mieszkanie, które wynajmowałem cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, więc nie powiedziałbym, że to jest efekt Taylor Swift, ale efekt po prostu wielkich koncertów, bo gwiazdy przyjeżdżają do Polski. O ile rośnie cena najmu krótkoterminowego, kiedy przyjeżdżają gwiazdy?

SM-P: To zależy w jakim mieście i zależy tak naprawdę od formatu gwiazdy. Taylor Swift jest dość specyficzną gwiazdą, która tak naprawdę generuje wielkie wzrosty w różnych branżach, nie tylko w branży najmu krótkoterminowego. Tak naprawdę w Stanach Zjednoczonych można było powiedzieć o pobudzeniu gospodarki miast, w których występowała Taylor Swift podczas swojej ostatniej trasy koncertowej. I tutaj, zanim dojdziemy do Warszawy, warto wspomnieć o tym…

MD: Z czego to wynika? Dlaczego gospodarki całych miast się, jak Pani powiedziała pobudzają, ona ma takie grono fanów, którzy podróżują tysiącami za swoją gwiazdą?

CZYM JEST EFEKT TAYLOR SWIFT? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

SM-P: Tak. To pokazują też badania eDreams (eDreams ODIGEO, przyp. trans.) i tutaj mówię akurat o Europie. W momencie, kiedy Taylor Swift ogłosiła swoją trasę w Europie, eDreams odnotowało ogromne wzrosty bookowania lotów do miast, w których artystka będzie występować. Tutaj grono fanów Taylor Swift jest tak ogromne, że ona faktycznie jest w stanie pobudzić nie tylko turystykę, nie tylko gastronomię na przykład, ale również całe miasta, w których występuje. Ogromna liczba osób przyjeżdża na jej koncerty. Tak, że ściąga ona naprawdę wielu fanów do miast.

MD: Tylko problem polega na tym, że ja będę się trzymał tego najmu krótkoterminowego, bo myślę, że to jest takie najbardziej powiedzmy, zjawiskowe. I ta efektywność jest tutaj największa. I faktycznie widzę, bo widać to po cenach nieruchomości w Warszawie, po cenach wynajmu nieruchomości, wynajmu krótkoterminowego mieszkań w Warszawie, że kiedy przyjeżdża wielka gwiazda, kiedy jest duże wydarzenie, np. sportowe, to wtedy te ceny rosną.

Tylko nie każdy właściciel nieruchomości ma możliwość obserwowania kalendarzy koncertów i wiedzy o tym, która gwiazda ściągnie, jakie grono i do jakiego poziomu może podpompować cenę nieruchomości, którą wystawia na portalach, które do tego służą.

SM-P: Jeśli chodzi o koncerty, tak jak Pan mówi, tutaj mamy takie zjawisko, które obserwujemy już od jakiegoś czasu. Nazywamy to turystyką koncertową. I w 2024 roku w IdoBooking. Przewidujemy, że będzie to jeden z takich wiodących trendów właśnie szczególnie w dużych miastach, które nie mają tak zwanego wysokiego sezonu turystycznego, tak jak na przykład miasta górskie czy nadmorskie.

I tu poleca się właścicielom nieruchomości, którzy zajmują się najmem krótkoterminowym, szczególnie apartamentów, które bardzo często są wynajmowane właśnie przez osoby uprawiające turystykę koncertową ze względu na przykład na koszty, obserwowanie dużych koncertów i też podnoszenie właśnie cen na ten okres. Tutaj według naszych badań, jeśli chodzi o pierwszy/trzeci sierpień, kiedy właśnie wystąpi Taylor Swift na Stadionie Narodowym w Warszawie, wzrosły ceny najmu krótkoterminowego nawet o 300%. Czyli za ten dwudniowy pobyt trzeba zapłacić o 300% więcej, niż w tygodniu poprzedzającym koncert.

MD: Jeżeli chodzi o pierwszy/trzeci sierpnia to teraz dobrze widzieć, że to wtedy będzie miało miejsce. Rozumiem, że to będzie kilka koncertów na Stadionie Narodowym. Ale ten efekt dotyczy tak naprawdę tylko Warszawy, bo tylko Warszawa chyba ma takie możliwości przyjęcia takiej liczby turystów i jednocześnie taką infrastrukturę koncertową? Czy nie?

SM-P: Myślimy, że nie tylko. Tak naprawdę sprawdziliśmy koncerty, które właśnie mogą wygenerować duże wzrosty w różnych miastach, nie tylko chodzi tu o Warszawę, mówimy tu na przykład również o Gdańsku czy też Łodzi, a także Krakowie. To właśnie w tych miastach w tym roku wystąpią duże gwiazdy takie, jak na przykład Lenny Kravitz, Justin Timberlake czy też Metallica.

Tutaj akurat porównywaliśmy efekt Taylor Swift do koncertów Metalliki i jeśli chodzi o Metallikę tak, widać duże wzrosty. Nie są one jednak tak ogromne, jak w przypadku Taylor Swift. Bo tu też trzeba podkreślić, że ceny najmu krótkoterminowego wiążą się również z zainteresowaniem tym najmem. A jeśli chodzi o Taylor Swift, to tutaj wyszukiwanie noclegów w stolicy wzrosło według RDNA nawet o dwa tysiące procent, właściwie 2020% w momencie, kiedy zostały ogłoszone koncerty w stolicy Polski.

MD: Wynajmować już teraz, czy czekać do sierpnia?

SM-P: Ja myślę, że wynajmować już teraz, ponieważ w sierpniu może zdecydowanie zabraknąć miejsc.

MD: Sonia Mrzygłocka-Pyć, rzeczniczka prasowa IAI Group, ekspertką IdoBooking była naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZYM JEST EFEKT TAYLOR SWIFT? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.