Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

CZY WAKACJE KREDYTOWE POGRĄŻĄ BANKI?

Z wakacji kredytowych mogą chcieć skorzystać wszyscy uprawnieni kredytobiorcy – uważa KNF. Czy wakacje kredytowe pogrążą banki?

WAKACJE KREDYTOWE POGRĄŻĄ BANKI
FOT.: Sevenstorm, Juha Szimrus / Pexels

Z wakacji kredytowych mogą chcieć skorzystać wszyscy uprawnieni kredytobiorcy – uważa KNF. W opinii zastępcy przewodniczącego instytucji Marcina Mikołajczyka – którą wystosował do projektu ustawy – należy rozważyć doszacowanie możliwych skutków tej regulacji.

Przypomnijmy: rządowy projekt ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe zakłada, że skorzystać z nich mogłyby wszystkie osoby spłacające kredyt w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe – bez względu na swoją sytuację finansową. Według bankowców obciążenia dla sektora z tego tytułu mogą sięgać nawet 30 mld zł, co może być prostą drogą do wepchnięcia sektora w bardzo trudną kondycję finansową.

CZYTAJ TEŻ: RENTOWNOŚCI 10-LATEK NAJWYŻEJ OD 20 LAT

Obawy te rozumie zastępca przewodniczącego KNF. Jak napisał w swojej opinii:

Obawy te rozumie zastępca przewodniczącego KNF. Jak napisał w swojej opinii: nowe przepisy mogą sprawić, że podmioty (BANKI) będą miały niższe przychody odsetkowe. Ponadto UKNF wskazuje, że biorąc pod uwagę wysoką atrakcyjność proponowanego w projekcie rozwiązania, należy się liczyć, że z tego udogodnienia skorzysta praktycznie cała populacja uprawnionych kredytobiorców.

KNF zaleca, by pomoc dla kredytobiorców była ukierunkowana precyzyjnie na osoby rzeczywiście jej potrzebujące. Przypomnijmy: Sejm przyjął ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe i wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych 9 czerwca. Teraz nad przepisami pochyli się Senat.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZY WAKACJE KREDYTOWE POGRĄŻĄ BANKI?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: