Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CZY W POLSCE MOŻE ZABRAKNĄĆ SERA? KOLEJNE ZAKŁADY ALARMUJĄ O RYZYKU WSTRZYMANIA PRODUKCJI

Na początku tygodnia zakłady chemiczne – Grupa Azoty i Anwil – wstrzymały produkcję nawozów. To wywołało prawdziwy efekt domina i zaczęło uderzać w kolejne firmy z branży spożywczej.

CZY W POLSCE MOŻE ZABRAKNĄĆ SERA? KOLEJNE ZAKŁADY ALARMUJĄ O RYZYKU WSTRZYMANIA PRODUKCJI
Fot: Hans/Pixabay

Kryzys wynika z tego, że produktem ubocznym przy produkcji nawozów jest tzw. surowy dwutlenek węgla, który później jest wykorzystywany przez innych producentów do wytworzenia ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu – niezbędnych dla m.in. konserwacji czy dystrybucji.

– W branży mleczarskiej wykorzystujemy je do pakowania w atmosferze ochronnej i do chłodnictwa. Problemy z ich niedoborem to paląca kwestia do rozwiązania na już inaczej grozi to zamknięciem produkcji – mówi Marcin Hydzik ze Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Problem mogą mieć również  m.in. producenci mrożonek, do których dystrybucji – niezbędny jest suchy lód. Co gorsza, jak tłumaczą przedstawiciele branży spożywczej, ani CO2, ani suchego lodu nie da się magazynować więc zatrzymanie produkcji to kwestia dni, a nawet godzin.

CZYTAJ TEŻ: CARLSBERG POLSKA WSTRZYMUJE PRODUKCJĘ PIWA. „INNI PRODUCENCI BĘDĄ MUSIELI ZROBIĆ TO SAMO”

Branża obawia się, że jeżeli odpowiednie działania nie zostaną podjęte odpowiednio szybko, to będzie nas czekać poważny kryzys. – Szczególnie narażone na jego konsekwencje mają być małe, osiedlowe sklepy – mówiła w BIZNES24  Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Czy w sklepach zabraknie produktów i należy robić zapasy? – Absolutnie nie, to najgorsze możliwe rozwiązanie, produktów nie zabraknie, a przez panikę sami nakręcamy wzrost cen – zaapelowała Renata Juszkiewicz.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZY W POLSCE MOŻE ZABRAKNĄĆ SERA? KOLEJNE ZAKŁADY ALARMUJĄ O RYZYKU WSTRZYMANIA PRODUKCJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: