Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE?

Ameryka dyskutuje, czy szefowie Fed powinni grać na giełdzie – w czasie, kiedy miliardy dolarów pompowane przez bank centralny na rynek wynoszą giełdowe indeksy na historyczne maksima.

CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE
Rober Kaplan, szef FED Dallas

Uwagę opinii publicznej przykuwają przede wszystkim Robert Kaplan – szef Fed w Dallas, oraz Eric Rosengren, który zarządza oddziałem Banku Rezerw Federalnych w Bostonie. Kaplan w 2020 roku dokonał ponad 20 operacji wartych w sumie milion dolarów. Rosengren inwestował w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości.

CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE
CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE? / Rober Kaplan, szef FED Dallas

Obaj bankierzy centralnie – zgodnie z prawdą – podkreślają, że wszystkie transakcje były zgodne z prawem i zasadami ustalonymi przez Fed. Ale zasady te pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat – mówią krytycy – czyli czasów, gdy bank centralny nie mieszał się do koniunktury na rynkach kapitałowych.

Czy szefowie Fed powinni grać na giełdzie? Na razie mowią, że sprzedadzą swoje akcje

Kontrowersje budzi fakt, czy Kaplan i Rosengren opowiadając się za skupem aktywów wartym 120 mld dolarów miesięcznie nie działali w warunkach konfliktu interesów. Musieli bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że dodruk dolarów wspiera wzrosty cen akcji. A zatem również wzrost wartości ich osobistego majątku. Obaj bankierzy odpierają te zarzuty, ale zobowiązali się już, że do końca września przeniosą swoje inwestycje do pasywnych funduszy. Co niezupełnie konflikt interesów o którym mowa likwiduje.

CZYTAJ TEŻ: FED PRZYSZPIESZA TAPERING

Prowadzony przez Fed program skupu aktywów wywołuje wzrost ich cen na niemal całym rynku – zatem nie trzeba interesować się w co inwestowane są pieniądze, by popierając dodruk pieniędzy odnosić z tego korzyści. Na obronę Kaplana można jednak podać to, że uważany jest za jednego z najbardziej jastrzębich członków Fed i jako jeden z pierwszych wyznaczał na jesień tego roku początek ograniczania skupu (tzw. taperingu).

Amerykańskim bankiem centralnym zarządza 19 osób – siedmiu gubernatorów w zarządzie waszyngtońskiej centrali Fed, oraz 12 prezydentów w regionalnych oddziałach banku centralnego USA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Minutki Fed popchnęły giełdy w górę. Słabsze podwyżki stóp w USA na horyzoncie. Opublikowany równo o 20-stej protokół z listopadowego posiedzenia - potwierdza to,...

ŚWIAT

Apple opuszcza Azję i będzie kupować komponenty w USA i Europie.

ŚWIAT

Amazon zwolni tysiące pracowników.

ŚWIAT

Na szczycie G20 na Bali miało miejsce pierwsze spotkanie Biden-Xi Jinping.

%d bloggers like this: