Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

CZY SZEFOWIE FED POWINNI GRAĆ NA GIEŁDZIE?

Ameryka dyskutuje, czy szefowie Fed powinni grać na giełdzie – w czasie, kiedy miliardy dolarów pompowane przez bank centralny na rynek wynoszą giełdowe indeksy na historyczne maksima.

Rober Kaplan, szef FED Dallas

Uwagę opinii publicznej przykuwają przede wszystkim Robert Kaplan – szef Fed w Dallas, oraz Eric Rosengren, który zarządza oddziałem Banku Rezerw Federalnych w Bostonie. Kaplan w 2020 roku dokonał ponad 20 operacji wartych w sumie milion dolarów. Rosengren inwestował w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Obaj bankierzy centralnie – zgodnie z prawdą – podkreślają, że wszystkie transakcje były zgodne z prawem i zasadami ustalonymi przez Fed. Ale zasady te pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat – mówią krytycy – czyli czasów, gdy bank centralny nie mieszał się do koniunktury na rynkach kapitałowych. Kontrowersje budzi fakt, czy Kaplan i Rosengren opowiadając się za skupem aktywów wartym 120 mld dolarów miesięcznie nie działali w warunkach konfliktu interesów. Musieli bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że dodruk dolarów wspiera wzrosty cen akcji. A zatem również wzrost wartości ich osobistego majątku. Obaj bankierzy odpierają te zarzuty, ale zobowiązali się już, że do końca września przeniosą swoje inwestycje do pasywnych funduszy. Co niezupełnie konflikt interesów o którym mowa likwiduje. Prowadzony przez Fed program skupu aktywów wywołuje wzrost ich cen na niemal całym rynku – zatem nie trzeba interesować się w co inwestowane są pieniądze, by popierając dodruk pieniędzy odnosić z tego korzyści. Na obronę Kaplana można jednak podać to, że uważany jest za jednego z najbardziej jastrzębich członków Fed i jako jeden z pierwszych wyznaczał na jesień tego roku początek ograniczania skupu (tzw. taperingu).

Amerykańskim bankiem centralnym zarządza 19 osób – siedmiu gubernatorów w zarządzie waszyngtońskiej centrali Fed, oraz 12 prezydentów w regionalnych oddziałach banku centralnego USA.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczony - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

GPW

Jeszcze w tym roku na warszawskiej giełdzie będzie można handlować akcjami zachodnioeropejskich spółek. Zarząd GPW zapowiedział, że IV kwartale uruchomi Global Connect – czyli...

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...