Uwagę opinii publicznej przykuwają przede wszystkim Robert Kaplan – szef Fed w Dallas, oraz Eric Rosengren, który zarządza oddziałem Banku Rezerw Federalnych w Bostonie. Kaplan w 2020 roku dokonał ponad 20 operacji wartych w sumie milion dolarów. Rosengren inwestował w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości.
Obaj bankierzy centralnie – zgodnie z prawdą – podkreślają, że wszystkie transakcje były zgodne z prawem i zasadami ustalonymi przez Fed. Ale zasady te pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat – mówią krytycy – czyli czasów, gdy bank centralny nie mieszał się do koniunktury na rynkach kapitałowych.
Czy szefowie Fed powinni grać na giełdzie? Na razie mowią, że sprzedadzą swoje akcje
Kontrowersje budzi fakt, czy Kaplan i Rosengren opowiadając się za skupem aktywów wartym 120 mld dolarów miesięcznie nie działali w warunkach konfliktu interesów. Musieli bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że dodruk dolarów wspiera wzrosty cen akcji. A zatem również wzrost wartości ich osobistego majątku. Obaj bankierzy odpierają te zarzuty, ale zobowiązali się już, że do końca września przeniosą swoje inwestycje do pasywnych funduszy. Co niezupełnie konflikt interesów o którym mowa likwiduje.
CZYTAJ TEŻ: FED PRZYSZPIESZA TAPERING
Prowadzony przez Fed program skupu aktywów wywołuje wzrost ich cen na niemal całym rynku – zatem nie trzeba interesować się w co inwestowane są pieniądze, by popierając dodruk pieniędzy odnosić z tego korzyści. Na obronę Kaplana można jednak podać to, że uważany jest za jednego z najbardziej jastrzębich członków Fed i jako jeden z pierwszych wyznaczał na jesień tego roku początek ograniczania skupu (tzw. taperingu).
Amerykańskim bankiem centralnym zarządza 19 osób – siedmiu gubernatorów w zarządzie waszyngtońskiej centrali Fed, oraz 12 prezydentów w regionalnych oddziałach banku centralnego USA.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV