Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

CZY POWELL OTWORZY PUSZKĘ Z PODWYŻKĄ O 75 PB? TRANSMISJA FED W BIZNES24 JUŻ DZIŚ

Czy Jerome Powell otworzy puszkę z największą podwyżką stóp w USA od 1994 roku? O 20:30 konferencja szefa Fed, transmisja po polsku tylko w telewizji BIZNES24 i na biznes24.tv

FED SKUPI SIĘ NA WALCE Z INFLACJĄ
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Dzisiejsza podwyżka stóp o 50 punktów bazowych jest zdaniem rynków przesądzona. I mimo, że będzie to największa podwyżka stóp od dokładnie 22 lat – to jednak rynki obstawiają, że Fed powtórzy ją jeszcze trzykrotnie na trzech kolejnych posiedzeniach – w czerwcu, lipcu i wrześniu (na sierpień nie jest zaplanowane posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku). Ale mimo, że analitycy spodziewają się po amerykańskich bankierach centralnych najszybszej od około trzydziestu lat ścieżki zacieśniania polityki monetarnej – zaostrzająca się retoryka szefów Fed powoduje, że rynek za realną uważa podwyżkę o nawet 75 punktów bazowych w czasie któregoś z najbliższych posiedzeń.

Czy Fed podniesie stopy o 75 punktów bazowych?

Jako pierwszy spośród szefów Fed o możliwej podwyżce stóp o 75 punktów bazowych wspomniał James Bullard, szef Fed w St. Louis. To o tyle zaskakujące, że Bullard jest uważany za zwolennika luźnej polityki monetarnej, a w sytuacji, gdy trzeba wybierać między wyższym wzrostem gospodarczym a wyższą inflacją – Bullard zwykle głosuje za wyższym wzrostem (czyli niższymi stopami procentowymi). Taką postawę rynek nazywa gołębią, w odróżnieniu od preferowania niskiej inflacji ponad wysoki wzrost gospodarczy (to postawa nazywana jastrzębią).

Na co uważać w czasie konferencji Powella?

Pytanie o podwyżkę o 75 punktów bazowych zapewne zatem padnie w czasie wieczornej konferencji, którą po polsku śledzić będzie można tylko w BIZNES24. Mało kto się jednak spodziewa, że Jerome Powell otwarcie potwierdzi, że propozycja największej od 1994 roku podwyżki stóp procentowych w USA padła w czasie spotkania. Cytowany przez agencję Bloomberga Tony Farren, dyrektor zarządzający Mischler Financial Group, sugeruje, żeby wsłuchiwać się w zaprzeczenia Powella. Jeśli szef Rezerwy Federalnej wykluczy jednorazową podwyżkę o 75 punktów bazowych – rynki odbiorą to jako ewidentnie gołębi ton. Ale jeśli zamiast wykluczenia przypomni, że Fed nie ma z góry oznaczonej ścieżki podwyżek stóp i reaguje na napływające dane – wówczas inwestorzy uznają, że podwyżka o 75 punktów bazowych leży na stole Fed. I zaczną wyprzedawać akcje, m.in. po to, żeby pieniądze przenieść do obligacji.

Gdzie oglądać Fed? Transmisja po polsku tylko w BIZNES24

BIZNES24 jako jedyne medium w Polsce transmituje na żywo – z tłumaczeniem na język polski, konferencje przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Transmisja rozpoczyna się o 20.30. Dostępna jest w sieciach kablowych, oraz w internecie – pod adresem biznes24.tv.

Tłumaczenie zapewnia Biuro ArcusLink – dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Frank powyżej 5 złotych, dolar najdroższy w historii. Ale to nie plany generałów Putina - tylko Fed i SNB tak osłabiły złotego.

RYNKI

Czy Fed zarządzi światową recesję? Dotychczasowe podwyżki stóp w USA na razie nie wystraszyły inflacji konsumenckiej, która co prawda nieco spadła - ale nie...

USA

Jastrzębi szef Fed. Jerome Powell w czwartek podtrzymał plan odważnego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

USA

Powell w Jackson Hole: za wcześnie na pauzę w podwyżkach stóp. Szef Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, rozwiał nadzieje na spowolnienie tempa wzrostu stóp...

%d bloggers like this: