Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

CZY POWELL OTWORZY PUSZKĘ Z PODWYŻKĄ O 75 PB? TRANSMISJA FED W BIZNES24 JUŻ DZIŚ

Czy Jerome Powell otworzy puszkę z największą podwyżką stóp w USA od 1994 roku? O 20:30 konferencja szefa Fed, transmisja po polsku tylko w telewizji BIZNES24 i na biznes24.tv

JEROME POWELL FED przyspiesza tapering
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Dzisiejsza podwyżka stóp o 50 punktów bazowych jest zdaniem rynków przesądzona. I mimo, że będzie to największa podwyżka stóp od dokładnie 22 lat – to jednak rynki obstawiają, że Fed powtórzy ją jeszcze trzykrotnie na trzech kolejnych posiedzeniach – w czerwcu, lipcu i wrześniu (na sierpień nie jest zaplanowane posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku). Ale mimo, że analitycy spodziewają się po amerykańskich bankierach centralnych najszybszej od około trzydziestu lat ścieżki zacieśniania polityki monetarnej – zaostrzająca się retoryka szefów Fed powoduje, że rynek za realną uważa podwyżkę o nawet 75 punktów bazowych w czasie któregoś z najbliższych posiedzeń.

Czy Fed podniesie stopy o 75 punktów bazowych?

Jako pierwszy spośród szefów Fed o możliwej podwyżce stóp o 75 punktów bazowych wspomniał James Bullard, szef Fed w St. Louis. To o tyle zaskakujące, że Bullard jest uważany za zwolennika luźnej polityki monetarnej, a w sytuacji, gdy trzeba wybierać między wyższym wzrostem gospodarczym a wyższą inflacją – Bullard zwykle głosuje za wyższym wzrostem (czyli niższymi stopami procentowymi). Taką postawę rynek nazywa gołębią, w odróżnieniu od preferowania niskiej inflacji ponad wysoki wzrost gospodarczy (to postawa nazywana jastrzębią).

Na co uważać w czasie konferencji Powella?

Pytanie o podwyżkę o 75 punktów bazowych zapewne zatem padnie w czasie wieczornej konferencji, którą po polsku śledzić będzie można tylko w BIZNES24. Mało kto się jednak spodziewa, że Jerome Powell otwarcie potwierdzi, że propozycja największej od 1994 roku podwyżki stóp procentowych w USA padła w czasie spotkania. Cytowany przez agencję Bloomberga Tony Farren, dyrektor zarządzający Mischler Financial Group, sugeruje, żeby wsłuchiwać się w zaprzeczenia Powella. Jeśli szef Rezerwy Federalnej wykluczy jednorazową podwyżkę o 75 punktów bazowych – rynki odbiorą to jako ewidentnie gołębi ton. Ale jeśli zamiast wykluczenia przypomni, że Fed nie ma z góry oznaczonej ścieżki podwyżek stóp i reaguje na napływające dane – wówczas inwestorzy uznają, że podwyżka o 75 punktów bazowych leży na stole Fed. I zaczną wyprzedawać akcje, m.in. po to, żeby pieniądze przenieść do obligacji.

Gdzie oglądać Fed? Transmisja po polsku tylko w BIZNES24

BIZNES24 jako jedyne medium w Polsce transmituje na żywo – z tłumaczeniem na język polski, konferencje przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Transmisja rozpoczyna się o 20.30. Dostępna jest w sieciach kablowych, oraz w internecie – pod adresem biznes24.tv.

Tłumaczenie zapewnia Biuro ArcusLink – dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

USA

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych i ogłasza początek zacieśniania bilansu. Ale na razie nie zamierza agresywnie walczyć z inflacją.

%d bloggers like this: