Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

CZY POLSCE GROZI RECESJA? GLAPIŃSKI: „CO NAJWYŻEJ TECHNICZNA”

Inflacja po wakacjach zacznie opadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję – uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Tymczasem część ekspertów przekonuje, że kolejny niski odczyt PMI wskazuje na pogłębiające się spowolnienie w polskiej gospodarce, które – a i owszem – w recesję może się zamienić.

Stopy znów w górę?
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” ocenił, że wskaźnik CPI w przyszłym roku będzie jednocyfrowy. Dodatkowo – jego zdaniem – po wakacjach inflacja zacznie się obniżać. Prezes NBP uznał za mało prawdopodobny scenariusz, w którym polska gospodarka miałaby wpaść w recesję.

Adam Glapiński twierdzi, że najbardziej pesymistyczne prognozy wskazują, że możemy mieć „co najwyżej” do czynienia z techniczną recesją, czyli tempem wzrostu gospodarczego poniżej zera przez dwa kwartały.

Przypomnijmy, w piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 15,5% i była na takim samym poziomie, jak w czerwcu.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE W LIPCU PRZESTAŁA ROSNĄĆ. NA JAK DŁUGO?

Inne zdanie co do przyszłości polskiej gospodarki ma gość BIZNES24, ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem recesja w Polsce jest więcej niż prawdopodobna.

Jak pisaliśmy w Biznes24, polski indeks PMI dla przemysłu wyraźnie spadł w lipcu –do 42,1 pkt.  Po raz ostatni tak zła koniunktura panowała podczas pierwszego lockdownu wiosną 2020 roku.

Jak przekazali w raporcie analitycy S&P Global, w oczekiwaniu na dalsze spowolnienie gospodarcze firmy przyjęły bardziej defensywne stanowiska biznesowe. Ponieważ sprzedaż i produkcja spadły, a wolne moce przerobowe były widoczne (zaległości zmniejszyły się drugi miesiąc z rzędu), odchodzący pracownicy na ogół nie byli zastępowani. W efekcie zatrudnienie spadło w szybkim tempie (podobnym do czerwcowego).

CZYTAJ TEŻ: CORAZ GORSZY ODCZYT PMI DLA PRZEMYSŁU POLSKI

Dzisiejsze odczyty PMI pokazały również osłabione nastroje w przemyśle Chin (50,4) oraz kiepskie wskaźniki dla Strefy Euro (49,8) – w tym Niemiec (49,3). Wyróżniały się natomiast wciąż relatywnie dobre dane ze Stanów Zjednoczonych – zarówno PMI jak i ISM nadal powyżej 50 pkt (52,2; 52,8).

Jak powiedział w Biznes24 Konrad Ryczko z DM BOŚ, dane płynące ze Stanów pokazują, że globalnie – Stany Zjednoczone są najbardziej stabilne gospodarczo. Mniejsze szanse na miękkie lądowanie może mieć natomiast Europa, chociaż to zależy od wielu czynników.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZY POLSCE GROZI RECESJA? GLAPIŃSKI: "CO NAJWYŻEJ TECHNICZNA"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: