Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA

Powiązane artykuły:

Świetne wyniki całego sektora bankowego – mimo, że zwiastowane przez bardzo dobre wyniki dużych banków giełdowych – okazały się zaskoczeniem dla rynku. Piotr Sieradzan, zarządzający Aforti Holding mówił w BIZNES24, że fakt, iż banki tak szybko wylizały się z pandemicznych kłopotów jest dla niego jedną z najważniejszych informacji początku tygodnia na GPW.

Banki straciły co prawda niemal 2.5 miliarda złotych odsetek (spadek o 11% w ujęciu rocznym, do prawie 22 miliardów złotych) – ale to stosunkowo niewiele patrząc na fakt, że średni poziom stóp procentowych w I półroczu 2020 roku wynosił 0.635% – czyli ponad sześciokrotnie więcej, niż w całym pierwszym półroczu 2021 roku (0.1%). Część z odsetkowego spadku udało się bankom pokryć wyższymi – średnio o 17.5% – prowizjami. Ale ponieważ prowizje stanowią nadal zdecydowanie mniejszą pozycję w bankowym rachunku zysków i strat niż odsetki – dwucyfrowa podwyżka dała bankom w mie ok. 1.25 mld zł dodatkowych przychodów. To połowa tego, co banki straciły na odsetkach.

Oprócz klientów – za bardzo dobre wyniki banków – zapłacili też ich pracownicy oraz kontrahenci. Wszystkie duże giełdowe banki raportowały w minionych kwartałach oszczędności operacyjne. To oznacza, że albo zwalniały pracowników, albo pozbywały się umów najmu placówek, albo kupowały mniej usług zewnętrznych. A zwykle – realizowały wszystkie te trzy strategie jednocześnie.

Wśród banków, kóre w I półroczu tego roku zamiast zysku miało stratę przeważają banki spółdzielcze (22 banki), w grupie kończących półrocze stratą jest też 7 banków komercyjnych. Wszystkie banki które znalazły się pod kreską zarządzają jednak zaledwie ośmioma procentami aktywów zgromadzonych w polskich bankach.

W poniedziałek kursy banków notowany na GPW przełamały się wyraźnie na dwie strony rynku. Banki wchodzące w skład WIG20 bez wyjątku traciły. Banki w mWIG40 – sporo zyskiwały (wyjątkiem był tu ING BSK). Zdaniem Piotra Sieradzana część inwestorów kupując akcje banków po dobrym raporcie o stanie sektora może grać pod ich przyszłe przejęcie. Zarządzający Aforti Holding uważa, że fala konsolidacji bankowej nie ominie polskiego rynku. Z potencjalnych ofert przejęcia nie skorzystają jednak akcjonariusze banków z WIG20. Zarówno PKO BP, Pekao SA jak i Santander Bank Polska mają głównych akcjonariuszy, którzy raczej będą brali udział w konsolidacji po stronie kupujących, a nie sprzedających.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV