Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA

Banki zarabiają świetnie – zdecydowanie lepiej, niż ich klienci na lokatach. Depozyty o zerowym oprocentowaniu w połączeniu z kredytami oprocentowanymi na 7 procent i mocnymi podwyżkami opłat i prowizji spowodowały, że banki miały w I półroczu tego roku zysk o aż 87% wyższy, niż przed rokiem – wynika z raportu KNF.

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA
FOT.: BIZNES24

Świetne wyniki całego sektora bankowego – mimo, że zwiastowane przez bardzo dobre wyniki dużych banków giełdowych – okazały się zaskoczeniem dla rynku. Piotr Sieradzan, zarządzający Aforti Holding mówił w BIZNES24, że fakt, iż banki tak szybko wylizały się z pandemicznych kłopotów jest dla niego jedną z najważniejszych informacji początku tygodnia na GPW.

Banki straciły co prawda niemal 2.5 miliarda złotych odsetek (spadek o 11% w ujęciu rocznym, do prawie 22 miliardów złotych) – ale to stosunkowo niewiele patrząc na fakt, że średni poziom stóp procentowych w I półroczu 2020 roku wynosił 0.635% – czyli ponad sześciokrotnie więcej, niż w całym pierwszym półroczu 2021 roku (0.1%). Część z odsetkowego spadku udało się bankom pokryć wyższymi – średnio o 17.5% – prowizjami. Ale ponieważ prowizje stanowią nadal zdecydowanie mniejszą pozycję w bankowym rachunku zysków i strat niż odsetki – dwucyfrowa podwyżka dała bankom w mie ok. 1.25 mld zł dodatkowych przychodów. To połowa tego, co banki straciły na odsetkach.

Oprócz klientów – za bardzo dobre wyniki banków – zapłacili też ich pracownicy oraz kontrahenci. Wszystkie duże giełdowe banki raportowały w minionych kwartałach oszczędności operacyjne. To oznacza, że albo zwalniały pracowników, albo pozbywały się umów najmu placówek, albo kupowały mniej usług zewnętrznych. A zwykle – realizowały wszystkie te trzy strategie jednocześnie.

Wśród banków, kóre w I półroczu tego roku zamiast zysku miało stratę przeważają banki spółdzielcze (22 banki), w grupie kończących półrocze stratą jest też 7 banków komercyjnych. Wszystkie banki które znalazły się pod kreską zarządzają jednak zaledwie ośmioma procentami aktywów zgromadzonych w polskich bankach.

W poniedziałek kursy banków notowany na GPW przełamały się wyraźnie na dwie strony rynku. Banki wchodzące w skład WIG20 bez wyjątku traciły. Banki w mWIG40 – sporo zyskiwały (wyjątkiem był tu ING BSK). Zdaniem Piotra Sieradzana część inwestorów kupując akcje banków po dobrym raporcie o stanie sektora może grać pod ich przyszłe przejęcie. Zarządzający Aforti Holding uważa, że fala konsolidacji bankowej nie ominie polskiego rynku. Z potencjalnych ofert przejęcia nie skorzystają jednak akcjonariusze banków z WIG20. Zarówno PKO BP, Pekao SA jak i Santander Bank Polska mają głównych akcjonariuszy, którzy raczej będą brali udział w konsolidacji po stronie kupujących, a nie sprzedających.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Quercus nadal ceni Creepy Jar. Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI bagatelizuje informację o tym, że fundusze Quercusa zeszły poniżej 5% w akcjonariacie...

GPW

Giełdowy STS ma zapłacić prawie 3 miliony kary za zaniedbania w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Spółka twierdzi, że odwoła się od kary od...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

RYNKI

Wyraźne wzrosty na początek notowań w Warszawie w poniedziałek. Koniec spadków, czy realizacja ulubionego powiedzenia Piotra Kuczyńskiego o martwym koniu?