Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA

Banki zarabiają świetnie – zdecydowanie lepiej, niż ich klienci na lokatach. Depozyty o zerowym oprocentowaniu w połączeniu z kredytami oprocentowanymi na 7 procent i mocnymi podwyżkami opłat i prowizji spowodowały, że banki miały w I półroczu tego roku zysk o aż 87% wyższy, niż przed rokiem – wynika z raportu KNF.

GPW
SIEDZIBA GPW W WARSZAWIE / FOT.: BIZNES24

Świetne wyniki całego sektora bankowego – mimo, że zwiastowane przez bardzo dobre wyniki dużych banków giełdowych – okazały się zaskoczeniem dla rynku. Piotr Sieradzan, zarządzający Aforti Holding mówił w BIZNES24, że fakt, iż banki tak szybko wylizały się z pandemicznych kłopotów jest dla niego jedną z najważniejszych informacji początku tygodnia na GPW.

Banki straciły co prawda niemal 2.5 miliarda złotych odsetek (spadek o 11% w ujęciu rocznym, do prawie 22 miliardów złotych) – ale to stosunkowo niewiele patrząc na fakt, że średni poziom stóp procentowych w I półroczu 2020 roku wynosił 0.635% – czyli ponad sześciokrotnie więcej, niż w całym pierwszym półroczu 2021 roku (0.1%). Część z odsetkowego spadku udało się bankom pokryć wyższymi – średnio o 17.5% – prowizjami. Ale ponieważ prowizje stanowią nadal zdecydowanie mniejszą pozycję w bankowym rachunku zysków i strat niż odsetki – dwucyfrowa podwyżka dała bankom w mie ok. 1.25 mld zł dodatkowych przychodów. To połowa tego, co banki straciły na odsetkach.

Oprócz klientów – za bardzo dobre wyniki banków – zapłacili też ich pracownicy oraz kontrahenci. Wszystkie duże giełdowe banki raportowały w minionych kwartałach oszczędności operacyjne. To oznacza, że albo zwalniały pracowników, albo pozbywały się umów najmu placówek, albo kupowały mniej usług zewnętrznych. A zwykle – realizowały wszystkie te trzy strategie jednocześnie.

Wśród banków, kóre w I półroczu tego roku zamiast zysku miało stratę przeważają banki spółdzielcze (22 banki), w grupie kończących półrocze stratą jest też 7 banków komercyjnych. Wszystkie banki które znalazły się pod kreską zarządzają jednak zaledwie ośmioma procentami aktywów zgromadzonych w polskich bankach.

W poniedziałek kursy banków notowany na GPW przełamały się wyraźnie na dwie strony rynku. Banki wchodzące w skład WIG20 bez wyjątku traciły. Banki w mWIG40 – sporo zyskiwały (wyjątkiem był tu ING BSK). Zdaniem Piotra Sieradzana część inwestorów kupując akcje banków po dobrym raporcie o stanie sektora może grać pod ich przyszłe przejęcie. Zarządzający Aforti Holding uważa, że fala konsolidacji bankowej nie ominie polskiego rynku. Z potencjalnych ofert przejęcia nie skorzystają jednak akcjonariusze banków z WIG20. Zarówno PKO BP, Pekao SA jak i Santander Bank Polska mają głównych akcjonariuszy, którzy raczej będą brali udział w konsolidacji po stronie kupujących, a nie sprzedających.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZY KUPOWAĆ AKCJE BANKÓW POD OFERTY PRZEJĘCIA? ŚWIETNE WYNIKI SEKTORA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

POLSKA

CCC ze stratą. Grupa CCC miała w trzecim kwartale 64,9 mln zł straty netto wobec 12,2 mln zł zysku netto w trzecim kwartale 2021...

POLSKA

O ponad 9 proc, spadły dziś akcje producenta kotłów firmy, Rafako po tym jak okazało się, że jeden z najbogatszych Polaków, Michał Sołowow nie...

POLSKA

Zarząd sprzedaje akcje CD Projekt.

%d bloggers like this: