Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CZY INTERESY W CHINACH SĄ BEZPIECZNE? KARA ŚMIERCI DLA KANADYJCZYKA PODTRZYMANA

Chiński sąd podtrzymał karę śmierci dla 38-letniego Kanadyjczyka oskarżonego o przemyt metaamfetaminy. Adwokaci oskarżonego utrzymują, że życie Roberta Schellenberga jest dla Pekinu kartą przetargową w procesie ekstradycyjnym wiceprezeski koncernu Huawei

Chiński sąd podtrzymał wyrok w momencie, kiedy spodziewane jest orzeczenie sądu w Kanadzie dotyczące ekstradycji Meng Wanzhou, szefowej finansów czwartego największego producenta telefonów komórkowych na świecie. USA oskarżają Wanzhou o łamanie embarga na dostarczanie nowoczesnej technologii do Iranu. Iran objęty jest embargiem z powodu prac nad budową bomby atomowej. Schellenberg został zatrzymany w 2014 roku pod zarzutem próby przemytu 200 kilogramów metaamfetaminy do Australii.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NA WĘGRZECH NADAL ROŚNIE

Oskarżenia wydają się być dobrze udokumentowane – na ich podstawie Schellenberg usłyszał zarzut 15 lat więzienia. Ale po zatrzymaniu przez Kanadę wiceprezeski Huawei w grudniu 2018 roku – sąd nieoczekiwanie zmienił wyrok dla Schellenberga orzekając karę śmierci. Kanada twierdzi, że zarówno Schellenberg, jak i dwóch kolejnych obywateli Kanady zatrzymanych tym razem pod zarzutem szpiegostwa to zakładnicy Pekinu w walce o przywrócenie wolności wiceprezeski Huawei, koncernu który zdaniem m.in. wywiadu USA jest powiązany z chińskim wojskiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O protestach w Chinach i o polityce zero covid rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global Consulting, wykładowcą studiów chińskich...

AZJA

Przez zamieszki produkcja Apple w Chinach może być mniejsza.

AZJA

Przedłużające się lockdowny w Chinach doprowadziły w weekend do największych protestów społecznych od masakry na placu Tiananmen w 1989 roku.

POLSKA

LOT poleci do Pekinu - pierwszy rejs 7 grudnia.

%d bloggers like this: