Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

CZY FIRST BĘDZIE OSTATNIM RATOWANYM? INWESTORZY CHCĄ W TO WIERZYĆ. EKSPERCI SCEPTYCZNI

Czy przejęcie First Republic przez bank JP Morgan kończy problemy amerykańskich banków – to pytanie zadają sobie inwestorzy. Bo od tego pytania zależy, czy jesteśmy na prostej. I nie jest prosto na nie odpowiedzieć.

FIRST REPUBLIC BANK
FIRST REPUBLIC BANK

Przejęcie First Republic Bank przez amerykański nadzór bankowy i natychmiastowa sprzedaż banku JP Morganowi kończy epopeję, która rozpoczęła się w marcu – już wtedy First był wymieniany na liście zagrożonych banków obok Silicon Valley i Signature Bank. Obydwie te instytucje zostały w marcu przejęte przez nadzór.

First Republic Bank trzymał się najdłużej – bo był spośród nich największy. Aktywa First Republic Banku wynosiły na koniec 2022 roku ponad 210 miliardów dolarów, czyli prawie 2.5 raza więcej, niż aktywa PKO BP, największego banku Europy Środkowej.

First Republic trzymał się najdłużej

Ale po tym, jak okazało się, że z First Republic w pierwszym kwartale ubyło ponad 100 miliardów dolarów depozytów – bank opuścili zarówno kolejni depozytariusze, jak i inwestorzy, którzy rzucili się do wyprzedawania akcji. Ci, którzy nie zdążyli ich sprzedać – nie odzyskają ani centa. Depozytariusze są natomiast chronieni.

Inwestorzy najwidoczniej wierzą, że to już koniec kłopotów. Giełdy na upadłość First Republic zareagowały dużo spokojniej, niż na upadłość Silicon Valley Bank. Indeks KBW (key-bi-dablju) grupujący regionalne amerykańskie banki spadł nieznacznie mimo, że przecena First Republic wpływała na jego wartość.

Kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych w USA trwa

Ale specjaliści od amerykańskiego rynku nieruchomości ostrzegają, że choć trzy banki które znalazły się w tarapatach przestały istnieć – nie przestały istnieć powody tych kłopotów. A głównym z nich jest załamanie na rynku nieruchomości komercyjnych w USA. Na wartości tracą zarówno biura, które z powodu pracy zdalnej stoją częściowo puste, jak i galerie handlowe, które tracą klientów – czyli sprzedawców – na rzecz e-commerce.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Intel wycofuje się z głośno zapowiadanych inwestycji w Europie. Czy zagrożona może być też fabryka półprzewodników, która miała powstać pod Wrocławiem?

USA

Jak rynki zareagują na rezygnację Joe Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich? W poniedziałkowy poranek dolar lekko słabnie, podobnie bitcoin, zdrożały natomiast złoto i...

USA

Mały – pozornie – błąd firmy – i potężne, globalne straty. Chodzi oczywiście o globalną awarię w Microsofcie. Inwestorzy, chyba w odwecie wyprzedają walory...

USA

Nie tylko Donald Trump uważa, że FED nie powinien obniżać kosztu pieniądza w tym roku. Podobnego zdania jest także Międzynarodowy Fundusz Walutowy.