Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

EBC BARDZO DALEKO OD OGRANICZANIA INFLACJI (OGLĄDAJ KONFERENCJĘ)

Europejski Bank Centralny ponowił zapewnienia, że skup aktywów będzie utrzymany na przyspieszonym poziomie. I nie zmienił stóp procentowych.

Obecnie stopa refinansowa w strefie euro wynosi 0%, a stopa depozytowa jest na poziomie -0.50%

Europejski Bank Centralny nie zamierza zwalniać tempa skupu aktywów bo – jak wnioskuje telewizja BIZNES24 z opublikowanego dziś komunikatu zarządu banku – zdecydowanie istotniejsze dla EBC jest podtrzymywanie odradzania gospodarki po załamaniu związanym z pandemią COVID-19, niż powstrzymywanie wzrostu cen.

Rada Prezesów spodziewa się, że zakupy netto w ramach programu zakupów awaryjnych (…) w nadchodzącym kwartale będą nadal realizowany w znacznie wyższym tempie, niż w pierwszych miesiącach [tego – dop. BIZNES24] roku.

Komunikat EBC

Inflacja w strefie euro utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego EBC wyznaczonego na 2%, ale coraz więcej państw notuje podwyższony poziom.

CZYTAJ TEŻ: Inflacja w strefie euro nadal w celu

W Niemczech, największej gospodarce strefy euro, ceny w kwietniu rosły w tempie najwyższym od 10 lat.

CZYTAJ TEŻ: Inflacja w Niemczech najwyżej od 10 lat

Konferencję zarządu EBC możesz oglądać na stronie www.biznes24.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Komisja Nadzoru finansowego wydała dziś cztery rekomendacje w sprawie bankowych dywidendy. Posiadacze akcji PKO BP i Santandera będą bardziej zadowoleni od tych co mają...

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

FINANSE OSOBISTE

Wzrost płacy realnej powyżej wzrostu wydajności pracy może się przełożyć na na osłabienie procesu hamowania inflacji – ostrzega członek RPP, Ireneusz Dąbrowski. Jak napisał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nadchodzących informacjach z polskiego przemysłu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Soroczyńskim, gł. ekonomistą Krajowej Izby Gospodarczej.