Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

CZY EBC OBNIŻY STOPY W CZERWCU?

Jeden z Członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Klaas Knot powiedział, że „wkrótce” nadejdzie czas na złagodzenie polityki pieniężnej, ale przestrzegł, że proces ten będzie musiał odbywać się powoli, aby utrzymać inflację pod kontrolą.

Europejski Bank Centralny
Europejski Bank Centralny, siedziba we Frankfurcie n. Menem

Knot, który jest także szefem holenderskiego banku centralnego powiedział podczas międzynarodowego forum polityki pieniężnej w Londynie, że i tu cytat:

„Wkrótce właściwe może okazać się złagodzenie obecnie restrykcyjnego nastawienia polityki pieniężnej i stopniowe zdjęcie nogi z hamulca… Stopy procentowe będą powoli, ale stopniowo osiągać mniej restrykcyjne poziomy”.

Wielu decydentów EBC zdecydowanie sugeruje, że pierwsza obniżka stóp w bieżącym cyklu nastąpi już na czerwcowym posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

W ankiecie Reuters’a przeprowadzonej w tym tygodniu wśród prawie setki ekonomistów wszyscy stwierdzili, że spodziewają się czerwcowej obniżki o 25 punktów bazowych.

Wciąż istnieje jednak niepewność co do perspektyw w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę niestabilność inflacji w sektorze usług w strefie euro i niejasny obraz sytuacji na świecie.

Wstępne dane o inflacji w strefie euro za maj zostaną opublikowane w najbliższy piątek, a decyzję EBC w sprawie wysokości stóp procentowych poznamy 6 czerwca.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.