Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

CZY BĘDZIE 9-PROCENTOWA SKŁADKA? MÜLLER: DECYZJA DO POŁOWY WRZEŚNIA

Maksymalnie dwa tygodnie poczekamy na informację, czy rząd będzie forsował drastyczną podwyżkę podatków dla przedsiębiorców od przyszłego roku. Finalny projekt ustaw podatkowych wchodzących w skład Polskiego Ładu ma być znany w I połowie września – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

CZY BĘDZIE 9-PROCENTOWA SKŁADKA? MÜLLER: DECYZJA DO POŁOWY WRZEŚNIA
Piotr Muller, rzecznik rządu, FOT.: KPRM

Rząd dał sobie dwa tygodnie na przetrawienie efektów konsultacji społecznych zakończonych razem z wakacjami. Największe kontrowersje budzi drastyczny wzrost podatków dla przedsiębiorców.

CZYTAJ TEŻ: ROZŁOŻONA PODWYŻKA TO TEŻ PODWYŻKA. O ILE WIĘCEJ ZAPŁACISZ

Według projektu ogłoszonego w lipcu już od przyszłego roku wszystkich zarabiających w Polsce objęłaby 9-cioprocentowa składka zdrowotna liczona od dochodów. Ale od dochodów nieodliczana. Czyli mimo, że trafiałaby do NFZ – i tak trzeba będzie płacić od niej podatek PIT. Taka zmiana najbardziej dotknie przedsiębiorców, którzy dziś płacą składkę ryczałtową. Jeśli podwyżka składki wejdzie w życie – dla przedsiębiorcy o dochodzie 10 tys. zł miesięcznie będzie to oznaczać konieczność zapłacenia podatku nazywanego składką zdrowotną wyższego o prawie 13 tysięcy złotych w ciągu roku.

CZYTAJ TEŻ: CZEGO SIĘ BOI MINISTER FINANSÓW

Ponad tydzień temu pojawiły się prasowe przecieki, iż PiS przestraszył się wyników zamówionych przez partię sondaży. Mówią one, że 70% Polaków negatywnie ocenia proponowane zmiany. Nie odrzuca ich zaledwie 30% respondentów – to poziom tzw. żelaznego elektoratu PiS. Decyzję rządu poznamy zatem do połowy września.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy to koniec tajemnicy bankowej w Polsce? O wchodzących w życie pierwszego lipca zmianach w Polskim Ładzie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Ważna informacja dla płatników VAT: nie zapomnij złożyć JPK za maj.

POLSKA

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie...

%d bloggers like this: