Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

CZY BĘDZIE 9-PROCENTOWA SKŁADKA? MÜLLER: DECYZJA DO POŁOWY WRZEŚNIA

Maksymalnie dwa tygodnie poczekamy na informację, czy rząd będzie forsował drastyczną podwyżkę podatków dla przedsiębiorców od przyszłego roku. Finalny projekt ustaw podatkowych wchodzących w skład Polskiego Ładu ma być znany w I połowie września – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

CZY BĘDZIE 9-PROCENTOWA SKŁADKA? MÜLLER: DECYZJA DO POŁOWY WRZEŚNIA
Piotr Muller, rzecznik rządu, FOT.: KPRM

Rząd dał sobie dwa tygodnie na przetrawienie efektów konsultacji społecznych zakończonych razem z wakacjami. Największe kontrowersje budzi drastyczny wzrost podatków dla przedsiębiorców.

CZYTAJ TEŻ: ROZŁOŻONA PODWYŻKA TO TEŻ PODWYŻKA. O ILE WIĘCEJ ZAPŁACISZ

Według projektu ogłoszonego w lipcu już od przyszłego roku wszystkich zarabiających w Polsce objęłaby 9-cioprocentowa składka zdrowotna liczona od dochodów. Ale od dochodów nieodliczana. Czyli mimo, że trafiałaby do NFZ – i tak trzeba będzie płacić od niej podatek PIT. Taka zmiana najbardziej dotknie przedsiębiorców, którzy dziś płacą składkę ryczałtową. Jeśli podwyżka składki wejdzie w życie – dla przedsiębiorcy o dochodzie 10 tys. zł miesięcznie będzie to oznaczać konieczność zapłacenia podatku nazywanego składką zdrowotną wyższego o prawie 13 tysięcy złotych w ciągu roku.

CZYTAJ TEŻ: CZEGO SIĘ BOI MINISTER FINANSÓW

Ponad tydzień temu pojawiły się prasowe przecieki, iż PiS przestraszył się wyników zamówionych przez partię sondaży. Mówią one, że 70% Polaków negatywnie ocenia proponowane zmiany. Nie odrzuca ich zaledwie 30% respondentów – to poziom tzw. żelaznego elektoratu PiS. Decyzję rządu poznamy zatem do połowy września.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.