Connect with us

Hi, what are you looking for?

GPW

CZY ASSECO MIAŁO PRAWO INFORMOWAĆ O ZYSKACH POZA ESPI?

KNF dla BIZNES24: nasi prawnicy analizują, czy spółka Asseco Poland złamała prawo


Prawnicy KNF analizują, czy Asseco Poland złamało prawo – publikując szacunek wyników za pierwsze półrocze poza ESPI, czyli elektronicznym systemem powiadamiania emitentów. Taką informacje przekazał BIZNES24 rzecznik KNF.

Inwestorzy, którzy informacje o spółkach czerpią z Elektronicznego Systemu Powiadamiania Inwestorów (ESPI) – którego zadaniem jest umożliwienie inwestorom równego dostępu do informacji – o szacunku zysku za I półrocze się nie dowiedzieli. Asseco opublikowało bowiem raport z szacunkowymi danymi wyłącznie na swojej stronie internetowej.

Asseco w przesłanym BIZNES24 oświadczeniu pisze, że zdaniem spółki raport z szacunkiem zysku netto nie zawierał ani informacji poufnych, anie cenotwórczych.

„Powyższe stanowisko jest zgodne z generalnym stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego określającym, iż zasadniczo raporty okresowe nie powinny być traktowane jako informacje poufne z uwagi na to, że raport okresowy sporządzony prawidłowo nie powinien wpływać na kurs akcji (cenotwórczość) i powinien być jedynie zebraniem i potwierdzeniem „obrazu” emitenta, jaki można było ustalić i przewidzieć na podstawie wcześniej prezentowanych przez niego informacji”

Oświadczenie Asseco Poland ws. publikacji raportu z szacunkiem zysku za 1H2021 poza systemem ESPI

Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities, mówił w BIZNES24, że w jego ocenie raporty okresowe dotyczące zysku spółki należą do najbardziej cenotwórczych ze wszystkich informacji przekazywanych przez emitentów giełdowych.

Opinię Sobiesława Kozłowskiego potwierdza piątkowa tabela zleceń. Asseco Poland było w piątek najmocniej rosnącą spółką w indeksie WIG20. Kurs zakończył sesję ponad 4-roprocentowym wzrostem w stosunku do poprzedniego zamknięcia. Po raz ostatni taka jednodniowa zmiana kursu miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, zatem nie jest to typowa sytuacja dla kursu Asseco – ale prawdopodobnie reakcja na szacunek wyników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Kęty mocno w górę po szacunkowych wynikach. Spółka ocenia, że w II kwartale będzie miała 158 milionów złotych zysku netto - o ponad 1/5...

RYNKI

Po członkach zarządu - teraz rada nadzorcza GetBacku płaci za bankructwo. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary finansowe na sześcioro były członków rady upadłego z...

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.

FINANSE

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę na PZU SA. Największy polski ubezpieczyciel będzie musiał zapłacić prawie 400 tys. zł za naruszenie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.