Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NATO

CZWARTEK OSTATNIM DNIEM SZCZYTU NATO

Po północy polskiego czasu rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta USA podsumowująca jubileuszowy szczyt NATO w Waszyngtonie. Wyznaczone przez 32 państwa pięć priorytetów mają wzmocnić sojusz i przygotować go na wyzwania najbliższych lat.

CZWARTEK OSTATNIM DNIEM SZCZYTU NATO
zdjęcie: nato

Pierwszym zadaniem jest wyznaczenie jasnego harmonogramu akcesji Ukrainy do NATO. Najprawdopodobniej integracja Kijowa z Sojuszem będzie stopniowa, rozpocznie się od wspólnych ćwiczeń, na końcu zaś podjęte będą wyzwania integracji politycznej i bezpieczeństwa.

Drugim priorytetem jest wzmocnienie wschodniej flanki poprzez wielonarodowe grupy bojowe oraz integrację systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Rozważane jest też objęcie zachodniej Ukrainy natowskim systemem bezpiecznego nieba.

23 z 32 państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu 2% PKB przeznaczanych na obronność. Wymóg ten jest obsesją zmierzającego do Białego Domu Donalda Trumpa, ale też jest warunkiem niezbędnym do zwiększania potencjału obronnego.

Czwartym priorytetem jest pivot w region info-pacyfiku, który ma być dokonany poprzez wzmacnianie więzi gospodarczych, politycznych i wojskowych z przyjaznymi państwami dalekiego wschodu takimi jak Japonia, Korea Południowa czy Australia.

Rozwój i wdrażanie do środowiska obronnego najnowocześniejszych technologii zostało zdefiniowane jako piąte zadanie Sojuszu. Integracja systemów opartych na sztucznej inteligencji, z rojami bezzałogowych dronów i satelitami na niskiej orbicie pozwoli utrzymać przewagę technologiczną i da szansę na wyznaczenie etycznych standardów takich modeli.

Kolejny szczyt NATO odbędzie się w czerwcu przyszłego roku, w niderlandzkiej Hadze.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.