Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

CZWARTA PODWYŻKA RAT KREDYTÓW

Czwarta podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej to nieuchronna podwyżka rat kredytów dla klientów indywidualnych.

CZWARTA PODWYŻKA RAT KREDYTOWYCH
Czwarta podwyżka rat kredytowych

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek stopy procentowe. W zależności m.in. od kwoty, jaka pozostaje do spłaty, miesięczne płatności kredytobiorców mogą wzrosnąć od 30 do nawet 300 zł. Ci, którzy dopiero liczą na uzyskanie kredytu, mogą mieć problem z pożyczeniem większej sumy.

Podwyżka rat kredytów – jakie to kwoty

Z wyliczeń HRE Investments wynika, że dla kredytu zaciągniętego na 25 lat z marżą banku na poziomie 2.6 procent i przy 300 tysiącach zł pozostających do spłaty, wtorkowa decyzja RPP może oznaczać wzrost miesięcznej raty z 1778 do 1867 zł. To 89 zł różnicy.

W analogicznym kredycie, ale przy np. 200 tysiącach zł pozostających do spłaty, zmiana byłaby dużo mniej dotkliwa – rata wzrosłaby z 1186 do 1245 zł. Jeśli komuś zostaje tylko 100 tysięcy zł do zwrotu, podwyżka wyniesie około 30 zł. Jednak gdy zapożyczyliśmy się ostatnio na pół miliona, rata takiego kredytu skoczy z 2964 do 3112 zł.

Przypomnijmy, że we wtorek podjęto decyzję o czwartej i zapewne nie ostatniej podwyżce stóp.

CZYTAJ TEŻ: GŁÓWNA STOPA PROCENTOWA W GÓRĘ O 50 PB

Aktualizacja harmonogramu spłat jest indywidualnie wysyłana klientom przez banki udzielające im kredytu. Zmiana nie jest natychmiastowa. Może nastąpić nawet po kilku tygodniach.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu, które rozpoczyna się o godzinie 11:00 zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad powołaniem dwóch...

POLSKA

Analiza Oxford Economics jest tematem rozmowy Marcina Dobrowolskiego z BIZNES24 z Mateuszem Urbanem z Oxford Economics.

OTOCZENIE MAKRO

Być może warto podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na lutowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - napisał członek RPP Prof. Eryk Łon dla portalu...

GPW

Santander consumer Bank został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bank stosował złe praktyki dotyczące udzielania kredytów konsumenckich.