Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

CZESKI RZĄD ZNIESIE VAT OD ENERGII ELEKTRYCZNEJ? CZASOWE ZNIESIENIE DLA GOSP. DOMOWYCH ZAPOWIADA A. BABISZ

Czeski rząd znosi VAT od energii elektrycznej. Jak poinformował premier Czech Andrej Babisz, rząd jest gotowy do czasowego zniesienia tego podatku dla gospodarstw domowych. Podobną deklarację złożył lider współrządzącej socjaldemokracji Jan Hamaczek. Politycy brali udział w telewizyjnej debacie przed piątkowymi wyborami do Izby Poselskiej parlamentu.

CZESKI RZĄD ZNIESIE VAT OD ENERGII ELEKTRYCZNEJ? CZASOWE ZNIESIENIE DLA GOSP. DOMOWYCH ZAPOWIADA A. BABISZ
Praga, widok na Hradczany / FOT.: JÉSHOOTS, Pexels

W Czechach podatek VAT od energii elektrycznej wynosi 21 procent. Czasowa rezygnacja ma zapobiec skutkom wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

W czasie przedwyborczych debat, liderzy partii, które mają szanse wejść do Izby Poselskiej odcinali się od podnoszenia podatku dochodowego dla osób najniżej zarabiającym. Nie wykluczyli natomiast wprowadzenia podatku cyfrowego. Premier Babisz mówił o wzroście PKB, wydatki państwa mają częściowo zostać pokryte z europejskich dotacji.

Według ostatnich sondaży ruch Ano, którym kieruje obecny premier Czech, powinien wygrać wybory, ale może mieć problem z utworzeniem stabilnego gabinetu. Współrządząca z nim socjaldemokracja wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych może nie pokonać 5 proc. progu wyborczego.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

O nowych restrykcjach w Niemczech dla niezaszczepionych w związku z rosnącą liczbą zakażeń zadecydowała podczas posiedzenia Niższa Izba parlamentu.

UE

Kolejny polski projekt umowy w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów jest nie do zaakceptowania dla strony czeskiej - Napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Ministerstwa...

UE

Narodowy Bank Czech piąty raz z rzędu podniósł stopy procentowe. Sama podwyżka nie jest niespodzianką, ale jej skala już tak.

COVID

Od dziś przez miesiąc obowiązuje lockdown na Łotwie. Nie działają szkoły, sklepy oraz restauracje. Od 20-tej do 5-tej rano obowiązuje też godzina policyjna. Wszystko...