Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Czechy nie zamierzają wycofywać z TSUE pozwu ws. zakazu wydobycia węgla w okolicach Turowa – mówi premier Czech. Andrzej Babisz zaprzeczył słowom polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w nocy ogłosił porozumienie ws. odkrywki węgla brunatnego przy polsko-czesko-niemieckiej granicy.

Premier Mateusz Morawiecki, siedziba Komisji Europejskiej, 24.05.2021, FOT.:/European Union
  • PREMIER CZECH ZAPRZECZA INFORMACJOM O POROZUMIENIU
  • INFORMACJĘ O WYCOFANIU POZWU PODAŁ PREMIER M. MORAWIECKI
  • POZEW DOTYCZY ZAKAZU WYDOBYCIA WĘGLA W ZAGŁĘBIU TUROSZOWSKIM
  • W PIĄTEK TSUE NAKAZAŁ POLSCE WSTRZYMANIE WYDOBYCIA

Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku – powiedział premier Czech w czasie spotkania z czeskimi dziennikarzami. Krótko później opublikował w serwisie Twitter krótkie oświadczenie.

„Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że ​​wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem, a przede wszystkim musimy zapewnić dostępność wody pitnej dla kilkudziesięciu tysięcy naszych obywateli.”

Andrej Babisz, premier Czech

W ubiegły piątek TSUE na wniosek Czech nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turoszowie. Czesi składając pozew argumentowali, że prowadzenie po polskiej stronie wydobycia powoduje znaczące obniżenie poziomu wody gruntowej po czeskiej stronie.

Położona w Bogatyni Elektrownia Turów to czwarta największa pod względem mocy elektrownia w Polsce. Jest w stanie dostarczać 1.5 GW mocy, co stanowi ok. 3% mocy zainstalowanej w Polsce (47.4 MW) i 5 razy mniej, niż obecna moc zainstalowana elektrowni OZE (bez uwzględnienia biogazowani i elektrowni na biomasę).

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.

ENERGETYKA

Grupa PGE szacuje, że po pierwszym półroczu udało im się odnotować 5 mld 200 mln zł skonsolidowanego wyniku EBITDA, wobec 2 mld 805 mln...

FINANSE OSOBISTE

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania...

ENERGETYKA

PGE chce, żeby prąd był jeszcze droższy. Prezes największego w Polsce producenta i dystrybutora energii elektrycznej ujawnił, że stara się, by taryfy dla konsumentów...