Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Czechy nie zamierzają wycofywać z TSUE pozwu ws. zakazu wydobycia węgla w okolicach Turowa – mówi premier Czech. Andrzej Babisz zaprzeczył słowom polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w nocy ogłosił porozumienie ws. odkrywki węgla brunatnego przy polsko-czesko-niemieckiej granicy.

BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO
Premier Mateusz Morawiecki, siedziba Komisji Europejskiej, 24.05.2021, FOT.:/European Union
  • PREMIER CZECH ZAPRZECZA INFORMACJOM O POROZUMIENIU
  • INFORMACJĘ O WYCOFANIU POZWU PODAŁ PREMIER M. MORAWIECKI
  • POZEW DOTYCZY ZAKAZU WYDOBYCIA WĘGLA W ZAGŁĘBIU TUROSZOWSKIM
  • W PIĄTEK TSUE NAKAZAŁ POLSCE WSTRZYMANIE WYDOBYCIA

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO

Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku – powiedział premier Czech w czasie spotkania z czeskimi dziennikarzami. Krótko później opublikował w serwisie Twitter krótkie oświadczenie.

„Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że ​​wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem, a przede wszystkim musimy zapewnić dostępność wody pitnej dla kilkudziesięciu tysięcy naszych obywateli.”

Andrej Babisz, premier Czech

W ubiegły piątek TSUE na wniosek Czech nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turoszowie. Czesi składając pozew argumentowali, że prowadzenie po polskiej stronie wydobycia powoduje znaczące obniżenie poziomu wody gruntowej po czeskiej stronie.

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Położona w Bogatyni Elektrownia Turów to czwarta największa pod względem mocy elektrownia w Polsce. Jest w stanie dostarczać 1.5 GW mocy, co stanowi ok. 3% mocy zainstalowanej w Polsce (47.4 MW) i 5 razy mniej, niż obecna moc zainstalowana elektrowni OZE (bez uwzględnienia biogazowani i elektrowni na biomasę).


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Kto odpowiada za wysokie ceny prądu? Urząd Regulacji Energetyki potwierdza BIZNES24, że prezes URE Rafał Gawin wysłał do rządu list w którym m.in. wskazuje...

BIZNES I POLITYKA

Prezes URE ostrzega przed dramatycznym wzrostem cen prądu w przyszłym roku. Portal OKO.Press twierdzi, że dotarł do listu prezesa URE Rafała Gawina do m.in....

POLSKA

Akcjonariusze bez dywidendy z PGE.

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

%d bloggers like this: