Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Czechy nie zamierzają wycofywać z TSUE pozwu ws. zakazu wydobycia węgla w okolicach Turowa – mówi premier Czech. Andrzej Babisz zaprzeczył słowom polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w nocy ogłosił porozumienie ws. odkrywki węgla brunatnego przy polsko-czesko-niemieckiej granicy.

BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO
Premier Mateusz Morawiecki, siedziba Komisji Europejskiej, 24.05.2021, FOT.:/European Union
  • PREMIER CZECH ZAPRZECZA INFORMACJOM O POROZUMIENIU
  • INFORMACJĘ O WYCOFANIU POZWU PODAŁ PREMIER M. MORAWIECKI
  • POZEW DOTYCZY ZAKAZU WYDOBYCIA WĘGLA W ZAGŁĘBIU TUROSZOWSKIM
  • W PIĄTEK TSUE NAKAZAŁ POLSCE WSTRZYMANIE WYDOBYCIA

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO

Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku – powiedział premier Czech w czasie spotkania z czeskimi dziennikarzami. Krótko później opublikował w serwisie Twitter krótkie oświadczenie.

„Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że ​​wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem, a przede wszystkim musimy zapewnić dostępność wody pitnej dla kilkudziesięciu tysięcy naszych obywateli.”

Andrej Babisz, premier Czech

W ubiegły piątek TSUE na wniosek Czech nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turoszowie. Czesi składając pozew argumentowali, że prowadzenie po polskiej stronie wydobycia powoduje znaczące obniżenie poziomu wody gruntowej po czeskiej stronie.

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Położona w Bogatyni Elektrownia Turów to czwarta największa pod względem mocy elektrownia w Polsce. Jest w stanie dostarczać 1.5 GW mocy, co stanowi ok. 3% mocy zainstalowanej w Polsce (47.4 MW) i 5 razy mniej, niż obecna moc zainstalowana elektrowni OZE (bez uwzględnienia biogazowani i elektrowni na biomasę).


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ważnym dla frankowiczów wyroku sądu rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mecenas Anną Wolną-Sroką z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

POLSKA

Już po zamknięciu warszawskiego parkietu wyniki pokazała Polska Grupa Energetyczna. Opublikowane przez spółkę wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami. CZYTAJ TEŻ: MOCNE WZROSTY...

POLSKA

Mija dokładnie rok, od kiedy nałożono na Polskę kary za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sędziów. Licznik cały czas bije – wysokość...

POLSKA

Dziś "Rzeczpospolita", a w niedzielę Financial Times poinformowały, że Bruksela wstrzymuje finansowanie dla Polski. Chodzi o 75 miliardów euro (ponad 360 miliardów złotych po...

%d bloggers like this: