Connect with us

Hi, what are you looking for?

ENERGETYKA

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Czechy nie zamierzają wycofywać z TSUE pozwu ws. zakazu wydobycia węgla w okolicach Turowa – mówi premier Czech. Andrzej Babisz zaprzeczył słowom polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w nocy ogłosił porozumienie ws. odkrywki węgla brunatnego przy polsko-czesko-niemieckiej granicy.

  • PREMIER CZECH ZAPRZECZA INFORMACJOM O POROZUMIENIU
  • INFORMACJĘ O WYCOFANIU POZWU PODAŁ PREMIER M. MORAWIECKI
  • POZEW DOTYCZY ZAKAZU WYDOBYCIA WĘGLA W ZAGŁĘBIU TUROSZOWSKIM
  • W PIĄTEK TSUE NAKAZAŁ POLSCE WSTRZYMANIE WYDOBYCIA

Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku – powiedział premier Czech w czasie spotkania z czeskimi dziennikarzami. Krótko później opublikował w serwisie Twitter krótkie oświadczenie.

„Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że ​​wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem, a przede wszystkim musimy zapewnić dostępność wody pitnej dla kilkudziesięciu tysięcy naszych obywateli.”

Andrej Babisz, premier Czech

W ubiegły piątek TSUE na wniosek Czech nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turoszowie. Czesi składając pozew argumentowali, że prowadzenie po polskiej stronie wydobycia powoduje znaczące obniżenie poziomu wody gruntowej po czeskiej stronie.

Położona w Bogatyni Elektrownia Turów to czwarta największa pod względem mocy elektrownia w Polsce. Jest w stanie dostarczać 1.5 GW mocy, co stanowi ok. 3% mocy zainstalowanej w Polsce (47.4 MW) i 5 razy mniej, niż obecna moc zainstalowana elektrowni OZE (bez uwzględnienia biogazowani i elektrowni na biomasę).

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.