Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Czechy nie zamierzają wycofywać z TSUE pozwu ws. zakazu wydobycia węgla w okolicach Turowa – mówi premier Czech. Andrzej Babisz zaprzeczył słowom polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w nocy ogłosił porozumienie ws. odkrywki węgla brunatnego przy polsko-czesko-niemieckiej granicy.

BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO
Premier Mateusz Morawiecki, siedziba Komisji Europejskiej, 24.05.2021, FOT.:/European Union
  • PREMIER CZECH ZAPRZECZA INFORMACJOM O POROZUMIENIU
  • INFORMACJĘ O WYCOFANIU POZWU PODAŁ PREMIER M. MORAWIECKI
  • POZEW DOTYCZY ZAKAZU WYDOBYCIA WĘGLA W ZAGŁĘBIU TUROSZOWSKIM
  • W PIĄTEK TSUE NAKAZAŁ POLSCE WSTRZYMANIE WYDOBYCIA

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO

Na nic się nie zgodziłem, sprawa sądowa jest nadal w toku – powiedział premier Czech w czasie spotkania z czeskimi dziennikarzami. Krótko później opublikował w serwisie Twitter krótkie oświadczenie.

„Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że ​​wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem, a przede wszystkim musimy zapewnić dostępność wody pitnej dla kilkudziesięciu tysięcy naszych obywateli.”

Andrej Babisz, premier Czech

W ubiegły piątek TSUE na wniosek Czech nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turoszowie. Czesi składając pozew argumentowali, że prowadzenie po polskiej stronie wydobycia powoduje znaczące obniżenie poziomu wody gruntowej po czeskiej stronie.

CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?
CZESKI BŁĄD PREMIERA MORAWIECKIEGO?

Położona w Bogatyni Elektrownia Turów to czwarta największa pod względem mocy elektrownia w Polsce. Jest w stanie dostarczać 1.5 GW mocy, co stanowi ok. 3% mocy zainstalowanej w Polsce (47.4 MW) i 5 razy mniej, niż obecna moc zainstalowana elektrowni OZE (bez uwzględnienia biogazowani i elektrowni na biomasę).


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

BIZNES I POLITYKA

Ponad 15 mln euro odejmie Komisja Europejska z funduszy przewidzianych dla Polski. Wczoraj minął ostateczny termin pierwszego wezwania do zapłaty, jakie wystawiła Komisja Europejska...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

RYNKI

Polska Grupa Energetyczna planuje mega emisję akcji z której chce pozyskać aż 3 mld zł. Pozyskane pieniądze maja iść na m.in. na dekarbonizację oraz...