Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

CZESI RAŹNYM KROKIEM PODNOSZĄ STOPY

Narodowy Bank Czech piąty raz z rzędu podniósł stopy procentowe. Sama podwyżka nie jest niespodzianką, ale jej skala już tak.

CZESI RAŹNYM KROKIEM PODNOSZĄ STOPY
Praga, widok na Hradczany / FOT.: JÉSHOOTS, Pexels

Stopa referencyjna została podwyższona aż o 125 pkt bazowych do 2,75 proc. Podczas gdy rynek oczekiwał ruchu o zaledwie pół punktu procentowego. To najwyższa podwyżką głównej stopy procentowej nad Wełtawą w tym stuleciu.
Tym samym w ciągu ostatnich czterech miesięcy główna stopa w Czechach wzrosła z 0,25 proc. do2,75 proc. Powodem podwyżek jest oczywiście inflacja. We wrześniu ceny towarów i usług w Czechach podrożały o 4,9 proc., najwięcej od ponad 12 lat.

Przypomnijmy, że wczoraj na drugą z rzędu podwyżkę stóp zdecydowała się też Polska RPP podnosząc główną stopę procentową NBP o 75 punktów bazowych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZESI RAŹNYM KROKIEM PODNOSZĄ STOPY

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Takiego wzrostu cen towarów i usług w kwietniu nikt się nie spodziewał. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wzrosła do 12,3 proc.,...

%d bloggers like this: