Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

Wczoraj Węgrzy, dziś Czesi.
Czeski bank centralny podniósł dzisiaj główną referencyjna stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,5 proc. Bankierzy centralni naszych południowych sąsiadów podnieśli również o 0,25 punktu procentowego stopę lombardową do 1,25 proc.

Bez zmian na poziomie 0.05 pozostała jedynie stopa dyskontowa.
Argumentem za podwyżką była walka z inflacją oraz troska o stabilność cen.
Według Eurostatu maju tego roku inflacja w Czechach wyniosła 2,9 proc. rocznie.
A wczoraj bank Węgier (MNB) podwyższył główną stopę procentową o 30 punktów bazowych do poziomu 0,90% . Rynek spodziewał się podwyżki stóp nad Dunajem, ale przewidywał że wyniesie ona nieco mniej, bo 25 pb.
Wczorajsza podwyżka stóp na Węgrzech jest pierwszą w tym kraju od blisko 10 lat. Według Eurostatu Węgrzy mogą „pochwalić” się najwyższą inflacja w całej Unii Europejskiej. W maju inflacja HICP wyniosła 5,3 procent. Węgrzy tym samym wyprzedzili pod tym względem… Polskę gdzie zharmonizowana inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.
Nad Wisłą na razie na podwyżki się nie zanosi.
Jak powiedział dzisiaj prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal wPolityce.pl.: „to jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce.”

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentowa nad Dunajem o kolejne 15 punktów bazowych i obecnie koszt pieniądza wynosi tam już 1,8 procent

FX

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jest z nami dr Jerzy Kropiwnicki- członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry panie doktorze, witam w BIZNES24. Czy ta podwyżka to...

FX

Zbliża się konieczność podwyżki stóp procentowych - zadeklarował prezes NBP podczas kongresu 590. Zdaniem Adama Glapińskiego długotrwałego sukcesu gospodarczego nie da się osiągnąć wyłącznie...

OTOCZENIE MAKRO

Czas na sygnalną podwyżkę stóp mija, reakcja RPP w przyszłości będzie musiała być bardziej wyraźna - napisał członek RPP prof. Łukasz Hardt na Twitterze.