Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

Wczoraj Węgrzy, dziś Czesi.
Czeski bank centralny podniósł dzisiaj główną referencyjna stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,5 proc. Bankierzy centralni naszych południowych sąsiadów podnieśli również o 0,25 punktu procentowego stopę lombardową do 1,25 proc.

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

Bez zmian na poziomie 0.05 pozostała jedynie stopa dyskontowa.
Argumentem za podwyżką była walka z inflacją oraz troska o stabilność cen.
Według Eurostatu maju tego roku inflacja w Czechach wyniosła 2,9 proc. rocznie.
A wczoraj bank Węgier (MNB) podwyższył główną stopę procentową o 30 punktów bazowych do poziomu 0,90% . Rynek spodziewał się podwyżki stóp nad Dunajem, ale przewidywał że wyniesie ona nieco mniej, bo 25 pb.

Wczorajsza podwyżka stóp na Węgrzech jest pierwszą w tym kraju od blisko 10 lat. Według Eurostatu Węgrzy mogą “pochwalić” się najwyższą inflacja w całej Unii Europejskiej. W maju inflacja HICP wyniosła 5,3 procent. Węgrzy tym samym wyprzedzili pod tym względem… Polskę gdzie zharmonizowana inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.

Nad Wisłą na razie na podwyżki się nie zanosi. Jak powiedział dzisiaj prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal wPolityce.pl.: “to jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce.”

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i również o kondycji polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszym odczycie (flesz) dotyczącym inflacji (CPI) rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Eugeniuszem Gatnarem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, byłym członkiem Rady...

USA

12 grudnia poznamy odczyt amerykańskiej inflacji konsumenckiej za listopad, a już teraz wiemy, że jeden z członków komitetu otwartego rynku zarzeka się, że jeśli...

TURCJA

Stopy procentowe nad Bosforem już tak mocne jak dobra wódka. Turecki bank centralny podniósł swoją podstawową stopę procentową o kolejne 500 punktów bazowych, do...

%d