Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

Wczoraj Węgrzy, dziś Czesi.
Czeski bank centralny podniósł dzisiaj główną referencyjna stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,5 proc. Bankierzy centralni naszych południowych sąsiadów podnieśli również o 0,25 punktu procentowego stopę lombardową do 1,25 proc.

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

Bez zmian na poziomie 0.05 pozostała jedynie stopa dyskontowa.
Argumentem za podwyżką była walka z inflacją oraz troska o stabilność cen.
Według Eurostatu maju tego roku inflacja w Czechach wyniosła 2,9 proc. rocznie.
A wczoraj bank Węgier (MNB) podwyższył główną stopę procentową o 30 punktów bazowych do poziomu 0,90% . Rynek spodziewał się podwyżki stóp nad Dunajem, ale przewidywał że wyniesie ona nieco mniej, bo 25 pb.

Wczorajsza podwyżka stóp na Węgrzech jest pierwszą w tym kraju od blisko 10 lat. Według Eurostatu Węgrzy mogą „pochwalić” się najwyższą inflacja w całej Unii Europejskiej. W maju inflacja HICP wyniosła 5,3 procent. Węgrzy tym samym wyprzedzili pod tym względem… Polskę gdzie zharmonizowana inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.

Nad Wisłą na razie na podwyżki się nie zanosi. Jak powiedział dzisiaj prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal wPolityce.pl.: „to jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce.”


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CZESI PODNIEŚLI GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ O 25 PB

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co teraz budzi spore emocje i dlaczego to wskaźnik PPI rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą Krajowej Izby...

UE

Węgierskie stopy procentowe nadal na poziomie 13%.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak długo będziemy musieli uciekać przed wysoką inflacją rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Jarosławem Klepackim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

%d bloggers like this: