Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

CZESI MOCNO PODNIEŚLI STOPY PROCENTOWE

Narodowy Bank Czech po raz trzeci z rzędu podniósł stopy procentowe. Sama podwyżka nie jest niespodzianką, ale jej skala już tak.

CZESI MOCNO PODNIEŚLI STOPY PROCENTOWE
Praga, widok na Hradczany / FOT.: JÉSHOOTS, Pexels

Stopa referencyjna została podwyższona aż o 75 pkt bazowych do 1.5 proc. Podczas gdy rynek oczekiwał ruchu o zaledwie pół punktu procentowego, co i tak miało być najwyższą podwyżką głównej stopy procentowej nad Wełtawą w tym stuleciu. Tym samym w ciągu ostatnich niespełna czterech miesięcy głowna stopa w Czechach wzrosła z 0.25 proc. do 1.5 proc.

CZYTAJ TEŻ: RPP – PADŁ WNIOSEK O PODWYŻKĘ GŁÓWNEJ STOPY DO 2%

Powodem podwyżek jest oczywiście inflacja. W sierpniu ceny towarów i usług w Czechach podrożały o 4.1 proc., najwięcej od ponad 12 lat. Czeski bank centralny podąża śladem Narodowego Banku Węgier, który skokowo cztery razy podniósł koszt pieniądza do obecnych 1.65 proc.

CZYTAJ TEŻ: WĘGRY BRONIĄ SIĘ PRZED NAPŁYWEM INFLACJI. 4 PODWYŻKA STÓP W TYM ROKU

Po zmianie stóp w Czechach – to ten kraj z trójkąta Polska-Czechy-Węgry będzie miał najmniej ujemne realne stopy procentowe. Realne stopy to stopy banku centralnego minus inflacja. W Polsce realna stopa wynosi -5.4%, na Węgrzech -3.25%, a w Czechach -2.45%.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie - i stopy NBP również - mówi prof. Adam Glapiński, prezes banku centralnego.

POLSKA

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, główna stopa procentowa została dzisiaj podniesiona o 50 punktów bazowych.

CENY

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która na pierwszym w tym roku posiedzeniu zdecyduje w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści zakładają podwyżkę stóp o...

EUROPA

Pierwsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro możliwa na początku 2023 roku - zapowiada członek rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego i szef holenderskiego banku...