Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

CZESI MOCNO PODNIEŚLI STOPY PROCENTOWE

Narodowy Bank Czech po raz trzeci z rzędu podniósł stopy procentowe. Sama podwyżka nie jest niespodzianką, ale jej skala już tak.

STOPY W CZECHACH MOCNO W GÓRĘ
Praga, widok na Hradczany / FOT.: JÉSHOOTS, Pexels

Stopa referencyjna została podwyższona aż o 75 pkt bazowych do 1.5 proc. Podczas gdy rynek oczekiwał ruchu o zaledwie pół punktu procentowego, co i tak miało być najwyższą podwyżką głównej stopy procentowej nad Wełtawą w tym stuleciu. Tym samym w ciągu ostatnich niespełna czterech miesięcy głowna stopa w Czechach wzrosła z 0.25 proc. do 1.5 proc.

CZYTAJ TEŻ: RPP – PADŁ WNIOSEK O PODWYŻKĘ GŁÓWNEJ STOPY DO 2%

Powodem podwyżek jest oczywiście inflacja. W sierpniu ceny towarów i usług w Czechach podrożały o 4.1 proc., najwięcej od ponad 12 lat. Czeski bank centralny podąża śladem Narodowego Banku Węgier, który skokowo cztery razy podniósł koszt pieniądza do obecnych 1.65 proc.

CZYTAJ TEŻ: WĘGRY BRONIĄ SIĘ PRZED NAPŁYWEM INFLACJI. 4 PODWYŻKA STÓP W TYM ROKU

Po zmianie stóp w Czechach – to ten kraj z trójkąta Polska-Czechy-Węgry będzie miał najmniej ujemne realne stopy procentowe. Realne stopy to stopy banku centralnego minus inflacja. W Polsce realna stopa wynosi -5.4%, na Węgrzech -3.25%, a w Czechach -2.45%.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w transporcie i logistyce, w tym również węgla rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Miszkiewiczem, prezesem firmy SymLog.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po wojnie i jak może wyglądać odbudowa zniszczeń powojennych w Ukrainie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem...

ŚWIAT

Już dzisiaj decyzja FED w sprawie stóp procentowych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Budowlance grozi spowolnienie. O aktualnej sytuacji w produkcji budowlano-montażowej rozmawiał dziś Roman Młodkowski z BIZNES24 z Szymonem Jungiewiczem z zespołu analiz w PMR.

%d bloggers like this: