Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

CZESI KONTRA TURÓW – TSUE NAKAZAŁ PRZERWANIE WYDOBYCIA. POLSKA MÓWI: NIE!

kONIEC SPORU WOKÓŁ TUROWA
Autorka: Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

Do decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Kopani Węgla Brunatnego w Turowie odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział że kopalnia musi działać ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Elektrownia Turów, którą zasila węgiel wydobywany w kopanii Turów dostarcza prąd do prawie 4 milionów odbiorców.

CZESI KONTRA TURÓW - TSUE NAKAZAŁ PRZERWANIE WYDOBYCIA. POLSKA MÓWI: NIE!

Z całą mocą będziemy przeciwdziałać temu niesłusznemu, niesprawiedliwemu i niespodziewanemu wyrokowi czy decyzji, która zapadła w TSUE. Jestem przekonany, że będziemy potrafili wykazać nasze racje.
(…)
Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczenstwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru.

Głos zabrała też spółka PGE, właściciel kopani Turów. W specjalnym oświadczeniu prezes PGE Wojciech Dąbrowski napisał m.in.:

CZESI KONTRA TURÓW - TSUE NAKAZAŁ PRZERWANIE WYDOBYCIA. POLSKA MÓWI: NIE!

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. (…)
Wyłączenie elektrowni zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, jako jeden z jego najważniejszych elementów – zapewnia do 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Kopalnia Turów i Elektrownia Turów należą do notowanego na GPW koncernu energetycznego PGE. W Turowie wytwarzane jest ponad 5% energii elektrycznej w naszym kraju, z 8 milionów ton węgla brunatego rocznie. By go wydobyć, co roku kopalnia odrzuca ponad 30 milionów ton gruntu.

Czesi skarżą się, że działalność kopalni pozbawia ich wody w regionie przygranicznym.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Bogdanka rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Kasjanem Wyligałą, prezesem Bogdanki.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O problemach Polskiej Grupy Górniczej rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Łukaszem Horbaczem, prezesem Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.

GPW

Polska Grupa Energetyczna zarobiła w trzecim kwartale 950 mln zł i jest to zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. EBITDA raportowana wyniosła 2 miliardy 458...

ENERGETYKA

Powtarzalny zysk EBITDA w tym okresie wyniósł ok. 2 i pół miliarda wobec 150 milionów złotych mniej przed rokiem. „Po raz pierwszy w historii...