Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

CZEGO DOMAGA SIĘ NOWA INICJATYWA DRZEWNA? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Najwięksi klienci Lasów Państwowych znowu jednoczą siły, a to w nadziei, że uda im się skuteczniej negocjować z rządem i podległym mu koncernem państwowym, czyli Lasami Państwowymi. Z nami jest Rafał Szefler z Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna. Dzień dobry, Panie Rafale.

RAFAŁ SZEFLER, KOALICJA NA RZECZ POLSKIEGO DREWNA: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Ale zapytam też jako zapewne również kierowcę: czy Pan kupiłby samochód elektryczny, chiński? Bo to pytanie zadajemy widzom.

RS: Nie wiem. Taka odpowiedź. Nie wiem.

MD: Może być taka odpowiedź, oczywiście. Czemu nie? Zastanawiam się, czy takie samochody elektryczne dobrze by się w lasach sprawdzały. Ale to już pytanie do Lasów Państwowych. Z tymi rozmawiać będziecie Wy, czyli Koalicja na rzecz Polskiego Drewna. Panie Rafale. Dlaczego się nie udawało rozmawiać w poprzednich organizacjach, w których Pan działał?

RS: Poprzednio moja organizacja, czyli Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego była bardzo dobrą organizacją, jedną z największych w Polsce. Dlaczego się nie udawało? To odpowiedź jest wielowątkowa. Przede wszystkim my trafialiśmy bezpośrednio do Lasów Państwowych. Nowa inicjatywa chce się skupić na tym, żebyśmy trafili już bezpośrednio do polityków. To z nimi chcemy rozmawiać i ich uświadamiać, bo decyzje zapadają w gabinetach politycznych – przede wszystkim tam. I im uświadamiać, jak ważna jest ta gałąź gospodarki, czyli polski przemysł drzewny, szeroko rozumiany i meblarski. I że jeżeli do tej pory nic się nie zmieniło i nic się nie będzie zmieniać, to naprawdę będzie źle. Tu już nie chodzi o straszenie, tu chodzi po prostu o fakty.

MD: Panie Rafale, jakie wiążecie nadzieje ze zmianą władzy?

CZEGO DOMAGA SIĘ NOWA INICJATYWA DRZEWNA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

RS: Duże. Ogromne. Mamy nadzieję, że wreszcie zaczniemy być słuchani i wreszcie wysłuchani. To nie chodzi tylko o słuchanie, ale i o wysłuchanie. O to, że zacznie się nas traktować poważnie, jako partnerów, z którymi warto i trzeba rozmawiać. My chcemy się skupić na trzech podstawowych rzeczach. Czyli o certyfikacji chcemy rozmawiać, o spalaniu drewna, o zakazie spalania drewna i o eksporcie drewna.

MD: Czyli proszę wymienić, co byście chcieli. Certyfikacja – co to jest? Co to znaczy tak, żeby wytłumaczyć osobom, które z drewnem mają tyle do czynienia, że co jakiś czas muszą kupić meble drewniane, albo czasami korzystają z produktu, ale nie są w biznesie. Co to znaczy certyfikacja?

RS: Bardzo chcemy powrotu certyfikacji FSC do polskich Lasów Państwowych. Ja przez wiele lat pracowałem w grupie, która miała za zadanie opracować nowe wskaźniki do standardu FSC. Z przyczyn nam niewiadomych Lasy Państwowe zaczęły nagle wycofywać się z tej certyfikacji. Jest to certyfikacja, która daje nam gwarancję, że gospodarka leśna była prowadzona z poszanowaniem praw przyrody, praw pracowniczych. Bo to nie tylko chodzi o przyrodę szeroko rozumianą, ale także i o pracowników, którzy wykonują pracę w lesie, o społeczność. To jest na inny temat rozmowa. Bardzo chcemy, żeby certyfikacja wróciła, ponieważ największym, najbardziej rozpoznawalnym znakiem dla konsumentów jest FSC. Tego nam bardzo brakuje.

MD: Czyli certyfikacja, która ustaliłaby jak rozumiem byłaby gwarantem jakości drewna i tego środowiska, w którym to drewno jest pozyskiwane, jakości też standardów, które są stosowane w danym zakładzie, w miejscu pozyskania tego drewna. To jest pierwsza rzecz. Druga to jest brak spalania. Bo nie wiem czy Państwo sobie zdajecie sprawę, nasi widzowie, że drewno z lasu, które może być wykorzystywane w przemyśle drzewnym jest spalane w elektrowniach jako biomasa. A elektrownie – chodzi o to, że elektrownie stać na to, żeby kupić to drewno za taką cenę.

RS: Nie jesteśmy w stanie konkurować z energetyką, ponieważ branża energetyczna ma dopłaty do tego, że może spalać pełnowartościowe drewno w swoich piecach. To jest kuriozum, to mi się to nie mieści w głowie, że drewno, które można wykorzystać do obróbki, do produkcji idzie mówiąc kolokwialnie do pieca. Dla mnie to jest niepojęte.

MD: Trzymamy kciuki Panie Rafale w takim razie. Proszę powiedzieć jak chcecie atakować polityków? Znaczy atakować, w sensie dojść do polityków. Robicie to już teraz, czy będziecie robić to po mianowaniu Rady Ministrów? Na to czekamy. Oczywiście nie tej, która jest teraz, tylko tej, która będzie…

RS: Oczywiście, że czekamy na Radę Ministrów, która będzie za dwa tygodnie, ale robimy to już teraz, bo nie zasypiamy gruszek w popiele. W ubiegłym tygodniu byłem w Sejmie, kiedy powstawały nowe komisje, wiem i rozmawiałem już z członkami Komisji Ochrony Środowiska, rozmawiałem już z członkami komisji gospodarki. Został powołany zespół parlamentarny do spraw przemysłu drzewnego i meblarskiego. Także już działamy tak, żebyśmy mogli naprawdę ruszyć od pierwszego dnia działania nowego rządu.

MD: Jakich głębokich zmian Pana zdaniem będą wymagały Lasy Państwowe? Czy zmiana, której oczekujecie będzie wymagała głębokich zmian kadrowych, będzie wymagała zmiany ustawy o lasach?

RS: Odpowiem: Głębokich zmian.

MD: Rozumiem.

RS: Nie chcę się wdawać w szczegóły, ponieważ to jest ponad nami. Natomiast chcemy oczywiście być przy stole, kiedy te zmiany będą procedowane. Ale Lasy Państwowe wymagają rzeczywiście naprawdę gruntownych zmian i oby to było z korzyścią i dla Lasów Państwowych i dla polskiej gospodarki.

MD: Przypomnijmy, jak wiele osób pracuje w przemyśle drzewnym w Polsce.

RS: Około 400 tysięcy. Przemysł drzewno-meblarski, to będzie grubo ponad 400 tysięcy bezpośrednio zatrudnionych.

MD: Czy ostatnie zmiany, które miały miejsce, czyli zmiany cenowe, przede wszystkim podniesienie kosztu drewna, surowca, ale też już przetworzonego drewna, czy one wpłynęły mocno na zmianę struktury zatrudnienia? Czy nastąpiły jakieś zwolnienia?

RS: Polityka cenowa to jest jedna ze składników. Natomiast kryzys, który nas dotknął i który nas dotyka, powoduje, że te zmiany są, trwają i pewnie jeszcze… nie chcę tak mówić, że ktoś dostanie prezent, ale pewnie takie sytuacje jeszcze będą miały miejsce. To już jest grubo kilkadziesiąt tysięcy osób, które straciły pracę.

MD: Panie Rafale, bardzo dziękuję Panu za informację. Przypominamy: Koalicja na rzecz Polskiego Drewna została zawiązana. Kto chciałby się przyłączyć to gdzie może znaleźć informacje?

RS: Zapraszamy: koalicjadrewna.pl. Zapraszamy na naszą stronę internetową. Tak, jak Pan powiedział na początku są to najwięksi klienci Lasów Państwowych. I też chciałbym powiedzieć, że nie jesteśmy żadną organizacją konkurencyjną ani izbą drzewną. Po prostu jesteśmy inicjatywą, która chce zmian.

MD: A my trzymamy kciuki. Dziękuję. Rafał Szefler był z nami.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

CZEGO DOMAGA SIĘ NOWA INICJATYWA DRZEWNA? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV