Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CZECHY W POŁOWIE OBNIŻEK STÓP?

INFLACJA W CZECHACH
Praga, widok na Hradczany / FOT.: JÉSHOOTS, Pexels

Czesi już w połowie obniżek swoich stóp procentowych? Czeski bank centralny obniżył dziś główną stopę do 4.75 procent – i jest to piąta z kolei obniżka.

Główna stopa w Czechach przewyższa obecnie inflację CPI o 2 punkty procentowe. W przypadku Polski główna stopa znajduje się 3 punkty powyżej inflacji konsumenckiej. Czesi wcześnie – bo już wiosną 2021 roku- zaczęli podnosić stopy procentowe. Nie uchroniło ich to od wysokiej inflacji, która podobnie jak w Polsce sięgnęła niemal 18 procent. Teraz nieco wcześniej obniżają stopy, mimo że inflacja CPI jest na poziomie zbliżonym do polskiej. W cyklu podwyżek stopy w Czechach rosły 9-krotnie, ale rekordowa podwyżka wynosiła aż 125 punktów bazowych. Obecnie Czesi mają już za sobą 5 obniżek, więc teoretycznie są za połową. Tyle, że każda żadna z nich nie była większa niż o 50 punktów bazowych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.