Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TECHNOLOGIA

HAKERZY: $70 MLN ZA ODBLOKOWANIE DANYCH

To nie był spokojny weekend dla setek firm na świecie. Hakerzy żądają 70 mln USD za odblokowanie danych firm na całym świecie. Żądanie zostało opublikowane w Darknecie przez powiązany z Rosją gang cyberprzestępczy Revil. Te miały kłopoty z oprogramowaniem i musiały zawiesić działalność, po piątkowym ataku hakerskim na amerykańskiego dostawcę usług IT – firmę Kaseya. Wczoraj niemiecka telewizja ARD potwierdziła, że cyberatak uderzył także w niemieckie firmy. Uszkodzonych zostało kilka tysięcy komputerów. Sprawę bada niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji.

HAKERZY: $70 MLN ZA ODBLOKOWANIE DANYCH

Na podstawie kodu oprogramowania eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przypisali atak grupie hakerów REvil z siedzibą Rosji. Według agencji Bloomberg amerykańska firma programistyczna Kaseya jest główną ofiarą ataku. Rosjanie wykorzystali lukę w zabezpieczeniach. Był to atak typu ransomware – który blokuje dostęp do komputera i danych, a sprawcy domagają się okupu.

Atak hakerski na amerykańskiego dostawcę oprogramowania Kaseya nastąpił w piątek wieczorem. Tuż po nim kłopoty zgłaszała szwedzka sieć sklepów spożywczych Coop, w której działać przestał system kas. Do wczoraj 800-set sklepów tej sieci było zamkniętych i nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte, bo każda kasa wymaga ręcznego restartu oprogramowania. Problemy miały także apteki, stacje benzynowe i szwedzka państwowa kolej.

Dochodzenie prwadzi też FBI. Wczoraj Federalne Biuro Śledcze wydało komunikat, zalecający firmom, które mogą być dotknięte atakiem ransomware przeciwko oprogramowaniu firmy Kaseya, by zamknęły używane serwery VSA firmy i niezwłocznie zgłosiły incydent do służb specjalnych .

Kaseya – dostawca oprogramowania – rekomenduje ofiarom ataku, by nie klikały w linki zawarte w wiadomościach od hakerów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: