Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

CPK KUPIŁ TYSIĄC HEKTARÓW GRUNTÓW

CPK KUPIŁ TYSIĄC HEKTARÓW
Wizualizacja CPK (materiały spółki CPK)

Pula nieruchomości zakupionych przez Centralny Port Komunikacyjny w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć przekroczyła 1 tysiąc ha, czyli 10 km kwadratowych.

Jak twierdzi spółka, właściciele kolejnych nieruchomości albo czekają na podpisanie aktów notarialnych, albo są na etapie podpisywania protokołów uzgodnień, lub też zaawansowanych rozmów.

Do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się dotychczas ponad 1 300 właścicieli posiadających blisko 3 600 ha. To ponad 80 proc. nieruchomości zabudowanych z terenu pierwszego etapu CPK.

CZYTAJ TEŻ: ENEA Z SETKAMI MILIONÓW STRATY

Wartość każdej nieruchomości określana jest przez rzeczoznawców wybieranych w drodze przetargu publicznego. Przy sprzedaży nieruchomości właściciele otrzymują ofertę na poziomie 140% wartości rynkowej budynków i 120% wartości gruntu.

Od kilku miesięcy na terenie inwestycji trwają rozbiórki, a od ubiegłego roku również odwierty i sondowania geologiczne, które dotyczą w sumie kilkuset lokalizacji.

Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów rocznie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, jak długo możemy czekać na obniżkę stóp procentowych i jak to się ma do stanu polskiej gospodarki i gospodarki niemieckiej, rozmawiał Marcin...

GPW

Wynikami nie zachwycił jeden z ulubieńców giełdowych inwestorów, czyli Torpol. Zyski tej specjalizującej się w inwestycjach kolejowych spółki okazały się co prawda lepsze od...

TRANSPORT

Ciąg dalszy zamieszania z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Maciej lasek pełnomocnik rządu ds. tej inwestycji zapewnia, że prace projektowe nad naszym narodowym hubem nie zostały...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym O tym, co przez te 20 lat się w Polsce zmieniło od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej rozmawiała Natalia Gorzelnik z...