Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

COVID ATAKUJE W CHINACH. PIERWSZE ZGONY OD 4 GRUDNIA

Ponowne otwarcie Chin po złagodzeniu drakońskich zasad dotyczących COVID-19 doprowadziło do gwałtownego wzrostu zakażeń.

COVID ATAKUJE W CHINACH. PIERWSZE ZGONY OD 4 GRUDNIA
FOT.: Ling-Tang / Unsplash

Ponowne otwarcie Chin po złagodzeniu drakońskich zasad dotyczących COVID-19 doprowadziło do gwałtownego wzrostu zakażeń. Wczoraj poinformowano o pierwszych zgonach od 4 grudnia.

Przez trzy lata Chiny utrzymywały drakońską politykę zero COVID, która umożliwiała ograniczenie nowych zakażeń. Jednak rząd w Pekinie wycofał się z restrykcyjnych przepisów po serii największych od trzydziestu lat protestów, które przetoczyły się przez kraj.

W poniedziałek chińskie ministerstwo zdrowia poinformowało o siedmiu zgonach. Według oficjalnych danych od początku pandemii zmarło w Chinach 5237 osób, ale zdaniem badaczy Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ofiar było trzy razy więcej. Jedna z ostatnich prognoz, którą opublikował magazyn Nature, wskazuje, że obecna krzywa zachorowań przy złagodzonych restrykcjach może doprowadzić do nawet miliona zgonów w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do tego chińska służba zdrowia nie jest przygotowana.

Ale chińska gospodarka nie jest również gotowa do dalszego utrzymania polityki zero COVID, o czym świadczą wnioski z zakończonej w piątek Centralnej Konferencji Gospodarczej Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Zapowiedziała ona dążenie do zwiększenia konsumpcji i zmniejszenia regulacji prywatnego biznesu. To oznacza zarówno wsparcie dla technologicznych gigantów Tencent i Alibaba, jak i uwolnienie ograniczeń kredytowych, co mogłoby wyciągnąć z kryzysu rynek nieruchomości odpowiadający za 30% chińskiego PKB.

W tym roku wzrost gospodarczy w Chinach osiągnie między 2.8-3.2%, będzie to najniższy wynik od 1976 roku, czyli śmierci Mao Zedonga. Zdaniem Akademii Nauk Społecznych, czołowego think tanku Chin, uniknięcie dotkliwego kryzysu gospodarczego w przyszłym roku będzie możliwe tylko przy wzroście przekraczającym 5%.


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

COVID ATAKUJE W CHINACH. PIERWSZE ZGONY OD 4 GRUDNIA

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: