Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

CORAZ WIĘCEJ FIRM PLANUJE ZWOLNIENIA

WIĘCEJ FIRM PLANUJE ZWOLNIENIA
foto: pixabay.com

Firmy budowlane oraz mikroprzedsiębiorstwa najczęściej deklarują możliwość zmniejszenia wynagrodzenia pracowników – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury opracowywanego przez Polskie Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Październikowe badania niepokoją ponieważ wskaźnik zatrudnienia spadł w nich poniżej 100 punktów i jest to pierwszy taki odczyt od początku badań, czyli od 2021 roku.
Dla porównania, w lutym, po agresji rosyjskiej na Ukrainę wskaźnik ten wynosił 104 punkty.

Według opublikowanych wyników badań 76 proc. firm planuje utrzymanie poziomu zatrudnienia w IV kwartale 2022 roku z kolei 10 proc. zamierza je zwiększyć, a aż 14 proc. zmniejszyć.

CZYTAJ TEŻ: CZTERODNIOWY TYDZIEŃ PRACY RATUNKEM DLA BRANŻY DREWNA? (ROZMOWA)

Co ciekawe jeszcze we wrześniu więcej przedsiębiorstw planowało zwiększenie zatrudnienia niż jego redukcję. Było to odpowiednio 12 i 11 procent

Według PIE w październiku więcej jest też przedsiębiorstw – poza dużymi i z sektora usług – planujących zmniejszenie niż zwiększenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Najwięcej przedsiębiorstw wskazujących na możliwość redukcji zatrudnienia jest wśród firm małych oraz w budownictwie.

Ale są też dobre informacje… dla pracowników. Z październikowego badania wynika bowiem, że jest zdecydowanie więcej przedsiębiorstw planujących zwiększenie niż zmniejszenie wynagrodzenia pracowników w najbliższych trzech miesiącach.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CORAZ WIĘCEJ FIRM PLANUJE ZWOLNIENIA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: