Firmy budowlane oraz mikroprzedsiębiorstwa najczęściej deklarują możliwość zmniejszenia wynagrodzenia pracowników – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury opracowywanego przez Polskie Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego.
Październikowe badania niepokoją ponieważ wskaźnik zatrudnienia spadł w nich poniżej 100 punktów i jest to pierwszy taki odczyt od początku badań, czyli od 2021 roku.
Dla porównania, w lutym, po agresji rosyjskiej na Ukrainę wskaźnik ten wynosił 104 punkty.
Według opublikowanych wyników badań 76 proc. firm planuje utrzymanie poziomu zatrudnienia w IV kwartale 2022 roku z kolei 10 proc. zamierza je zwiększyć, a aż 14 proc. zmniejszyć.
CZYTAJ TEŻ: CZTERODNIOWY TYDZIEŃ PRACY RATUNKEM DLA BRANŻY DREWNA? (ROZMOWA)
Co ciekawe jeszcze we wrześniu więcej przedsiębiorstw planowało zwiększenie zatrudnienia niż jego redukcję. Było to odpowiednio 12 i 11 procent
Według PIE w październiku więcej jest też przedsiębiorstw – poza dużymi i z sektora usług – planujących zmniejszenie niż zwiększenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.
Najwięcej przedsiębiorstw wskazujących na możliwość redukcji zatrudnienia jest wśród firm małych oraz w budownictwie.
Ale są też dobre informacje… dla pracowników. Z październikowego badania wynika bowiem, że jest zdecydowanie więcej przedsiębiorstw planujących zwiększenie niż zmniejszenie wynagrodzenia pracowników w najbliższych trzech miesiącach.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV