Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

HANDEL

CORAZ SŁABSZA SPRZEDAŻ W MAŁYCH SKLEPACH

Sprzedaż detaliczna supermarketów w styczniu wzrosła w Polsce o prawie 7 i pół proc. w ujęciu rocznym – wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu
>>
Dużo gorzej sytuacja wygląda w sklepach małoformatowych gdzie sprzedaż była o prawie półtora procent niższa niż roku ubiegłym.
Sprzedaż detaliczna supermarketów w styczniu wzrosła w Polsce o prawie 7 i pół proc. w ujęciu rocznym – wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.
Dużo gorzej sytuacja wygląda w sklepach małoformatowych gdzie sprzedaż była o prawie półtora procent niższa niż roku ubiegłym.

KONSUMPCJA W POLSCE

W supermarketach sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym spadła o 21,0 procent, ale jest to efekt zwiększonych wydatków w okresie świątecznym z którym porównywano pierwszy miesiąc tego roku.

Z kolei w porównaniu z grudniem 2023 r. łączne obroty sklepów małoformatowych w styczniu tego roku spadły o 12%, a liczba transakcji była o 4% niższa.

sklepach małoformatowych coraz bardziej widoczne są spadki cen produktów zbożowych, mlecznych i tłuszczowych (średnia cena masła w styczniu była o 12% niższa niż przed rokiem), jednak na razie nie przekładają się one bezpośrednio na wyraźne wzrosty sprzedaży.

Klienci przychodzili do sklepów małoformatowych(czyli takich do 300m2 powierzchni) rzadziej niż przed rokiem, niższa była również łączna liczba sprzedanych opakowań (o niemal 7%), ale spadki te wynikają w dużej mierze ze zmniejszającej się liczby placówek tego formatu.

Obroty najemców w centrach handlowych w całym ubiegłym roku były o ponad 9 proc. wyższe niż w 2022 roku. Odwiedzalność wzrosła o ponad 4 i pół proc. rok do roku – poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...