Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

COMARCH: WYŻSZY ZYSK, NIŻSZE PRZYCHODY (ROZMOWA)

O wynikach spółki Comarch rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Januszem Filipiakiem, założycielem i głównym akcjonariuszem Comarch s.a.

COMARCH: WYŻSZY ZYSK, NIŻSZE PRZYCHODY (ROZMOWA)
Janusz Filipiak, prezes Comarchu

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prezes spółki Comarch prof. Janusz Filipiak. Dzień dobry Panie prezesie.

JANUSZ FILIPIAK, COMARCH: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Prezes, założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy. A z małżonką to w zasadzie można powiedzieć, że główny akcjonariusz. Za nami drugi kwartał. Podsumujmy krótko ten czas- ten czas miniony. To był kryzysowy kwartał także dla spółki, pogłębienia kryzysu? Czy wychodzenia z niego? Kto najwięcej stracił?

JF: No, dzisiaj będziemy pokazywać na spotkaniu dla inwestorów i analityków, że jeśli liczyć w euro, to nasze przychody wzrosły. Niestety tak, jak dla wszystkich eksporterów spadek- czy umocnienie się złotówki spowodowało istotne straty dla nas, czyli 25 mln złotych przychodu. Gdybyśmy mieli takie kursy waluty, jak w zeszłym roku- te wyniki byłyby istotnie lepsze.

CZYTAJ TEŻ: NIŻSZE PRZYCHODY COMARCHU

MD: Comarch jest nie wiem, czy w dużej grupie eksporterów, bo wiemy, mamy eksporterów w naszym kraju, dużo eksportujemy, ale faktycznie jest po tej drugiej stronie. Czyli przypominamy Państwu: eksporterzy ze słabszego złotego są nieco bardziej zadowoleni niż mocniejszego, chociaż oczywiście bez przesady, bo no właśnie… to tak to wygląda… Jeżeli chodzi natomiast o kolejne przychody, o kolejne kwartały- kwartał trzeci, no i wreszcie kwartał czwarty. Czy wychodzimy z jakiegoś spowolnienia gospodarczego w Pana ocenie?

JF: Tak. (…) Jeżeli chodzi o przychody na koniec roku w tej chwili w naszych systemach controllingowych mamy nieco lepsze przychody niż rok temu.

MD: A jak z portalem zakupowym wszystko.pl, Panie Prezesie?

JF: Odnosząc się do wyników to on obciąża te wyniki. Mamy drugi portal, mniej nagłośniony, czyli jest to jest apfino.pl-  portal finansowy. Portal wszystko.pl rozwija się, tzn, mamy dużą liczbę sprzedawców. No i do tej pory mieliśmy skromny marketing. Chodzi o to, żeby nie spalić, jak to się mówi- tematu, czyli nie rozhulać portalu, a on potem po prostu będzie słabo działał. Czyli w tej chwili przeszliśmy przez okres weryfikacji jego działania, no i będziemy istotnie zwiększać marketing. Parę milionów złotych włożymy w marketing portalu wszystko.pl tak żeby wiedza o jego istnieniu dotarła do szerokiej grupy konsumentów.

MD: Parę miliardów złotych? Całkiem, całkiem…

JF: Parę milionów, powiedziałem miliardów? Nie, parę milionów.

MD: …Milionów złotych, uff… Panie prezesie. 260 osób mniej pracuje w całej grupie. Na tych kilka tysięcy osób zatrudnionych to nie jest może duża zmiana w stosunku do końca 2022 roku, ale także o rynek zatrudnienia w sektorze IT chciałbym Pana zapytać: Po pierwsze, czy te 260 osób mniej oznacza, że jakieś zwolnienia przeprowadzaliście? Będziecie w dalszym ciągu (kontynuując ten wątek), ciąć zatrudnienie, a także, czy presja płacowa ze strony pracowników już się zatrzymała w tej pierwszej połowie roku?

JF: Ciąć- to nie, myśmy nie cięli, tylko to była restrukturyzacja, zatrzymanie (…) w tym wydziale. To już w tej chwili ogólny trend IT: Amazon, Google. Wszystkie te największe korporacje zmniejszyły zatrudnienie o 10%. Nam to chyba spadło o pojedyncze procenty, ale musieliśmy to zrobić. Mieliśmy bardzo dużą dynamikę wzrostu zatrudnienia. Niekoniecznie ona przynosiła wzrost produktywności. Przy czym jeśli mówimy już o pracownikach, to w tym roku już budżet płac nam wzrósł o 9%. (…) Natomiast przy takim rynku- rynku IT ciężko jest nie podnosić płac.

MD: A polityka dywidendowa będzie utrzymana w kolejnych latach?

JF: Trudno jest powiedzieć. Zobaczymy jak ten rok się zakończy. My ciągle generujemy gotówkę, mimo że te wyniki są słabsze i będziemy myśleć o wypłacie dywidendy. Ciągle mamy bardzo dużo gotówki. Ja bym powiedział- rzędu 100 mln euro, 450 mln złotych. (…)

MD: Czekamy więc na kolejne kwartały co one pokażą. Jakie będą wyniki Comarchu w drugiej połowie tego roku. Ale jak Pan mówi, one będą lepsze, prawda?

COMARCH: WYŻSZY ZYSK, NIŻSZE PRZYCHODY (ROZMOWA)

JF: Dużo to w dzisiejszych czasach to nie ma- dużo lepsze. I to odnosi się nie tylko do Comarchu, ale powinny być lepsze, chociaż żyjemy nadzieją, że porównywalne z zeszłym rokiem. Tak jak powiedziałem- przychody powinny być wyższe, a zyski być może nieco niższe niż w zeszłym roku.

MD: No i na koniec naszej rozmowy w zasadzie udało się ustabilizować nieco to połączenie, które nam, Panie profesorze, cięło… Coś jakieś chochliki były i chyba utrudniały nam tę rozmowę, ale udało się przekazać najważniejsze informacje. Bardzo dziękuję za tę rozmowę o poranku pierwszego dnia września już, niestety.

No i jeszcze jedno pytanie na koniec, bo dzisiaj będziemy pytać panie profesorze, naszych gości i naszych widzów o to, jak zainwestować pieniądze z dywidendy, którą się uzyskało z różnych spółek, między innymi Orlenu. On wczoraj wypłacił rekordową dywidendę. Jak Pan sądzi, co teraz może być najkorzystniejszą okazją do inwestycji, kiedy ma się gotówkę?

JF: Ja nie jestem specjalistą od makroekonomii, więc trudno mi powiedzieć. Ja unikam inwestycji, jak to się mówi (…) czy krótkoterminowych papierach. Ale ja nie jestem ekspertem od tych tematów. Trudno mi powiedzieć.

MD: To powiedział prezes firmy Comarch, jeżeli to Państwo uznają za jakąś sugestię… Bardzo dziękuję za rozmowę. Janusz Filipiak był naszym gościem. Założyciel spółki Comarch.
 
JF: Dziękuję uprzejmie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na rynku sztuki rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Weroniką Kosmalą, analityczką rynku aukcyjnego w firmie Kunst.Capital.

WYNIKI

Z kolei przychody spółki wzrosły o ponad 25 proc. do 636 mln zł. Wynik ten jest o prawie 24 proc. lepszy od prognoz analityków....