Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

CO ZROBI FED PO DANYCH O INFLACJI PPI?

Co zrobi FED po dzisiejszych danych inflacji producenckiej? Firmy w USA sprzedające na rynek B2B podnoszą ceny w tempie najszybszym od listopada 2010 roku. Inflacja PPI wyniosła w listopadzie tego roku 9.6% w ujęciu rocznym.

JEROME POWELL FED przyspiesza tapering
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Dane o najwyższej od 11 lat inflacji PPI napłynęły 4 dni po tym, jak okazało się, że inflacja konsumencka w USA była w listopadzie najwyższa od 1982 roku, czyli od pierwszej kadencji Ronalda Reagana. Inflacja PPI rośnie przede wszystkim z powodu wzrostu cen paliw. Ale – i to zmartwienie Fedu – przy jednoczesnym wzroście popytu na towary i usługi. Popyt na towary był w listopadzie o 1.2% wyższy, niż przed rokiem. Popyt na usługi – o 0.7% wyższy, ale usługi dodają coraz więcej do inflacji. Jeszcze w październiku popyt na usługi był o zaledwie 0.2% wyższy, niż rok wcześniej.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


CZYTAJ TEŻ: FED ROZPOCZĄŁ TAPERING

Dane o inflacji PPI powyżej oczekiwań podsyciły obawy rynków, że jutro wieczorem polskiego czasu Fed ogłosi szybsze, niż zapowiedział w listopadzie, tempo wycofywania się ze skupu aktywów.

Zapowiedź mówiła o zmniejszaniu skupu o 15 mld dolarów miesięcznie – to by oznaczało, że w grudniu Fed wpompowałby w rynek 90 mld dolarów, a cała operacja „pocieniania” – czyli „taperingu” skupu aktywów zakończyłaby się we wrześniu przyszłego roku. Ale w ostatnich tygodniach szef Fed Jerome Powell wycofał się z tezy, że inflacja jest przejściowa – co rynku odczytują jako zapowiedź szybszego zacieśniania polityki pieniężnej. Grudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku już się rozpoczęło, decyzję poznamy w środę o 20-stej. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Jerome’a Powella – będą ją mogli państwo zobaczyć na stronie biznes24.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

4 podwyżki stóp procentowych za oceanem prognozuje Goldman Sachs. Pierwsza miałaby nastąpić już w marcu. Powód? Przyspieszająca inflacja, która jest najwyższa od 40 lat...

Sticky Post

Konferencje Fed i EBC po polsku – tylko w BIZNES24 Inwestorzy i przedsiębiorcy czekają na decyzje banków centralnych – i słowa zapowiadające te decyzje....

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w Polsce na dwucyfrowym poziomie - ta, z którą muszą się mierzyć firmy. Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w grudniu o prawie 15 procent...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...