Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

CO ZROBI FED PO DANYCH O INFLACJI PPI?

Co zrobi FED po dzisiejszych danych inflacji producenckiej? Firmy w USA sprzedające na rynek B2B podnoszą ceny w tempie najszybszym od listopada 2010 roku. Inflacja PPI wyniosła w listopadzie tego roku 9.6% w ujęciu rocznym.

FED SKUPI SIĘ NA WALCE Z INFLACJĄ
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Dane o najwyższej od 11 lat inflacji PPI napłynęły 4 dni po tym, jak okazało się, że inflacja konsumencka w USA była w listopadzie najwyższa od 1982 roku, czyli od pierwszej kadencji Ronalda Reagana. Inflacja PPI rośnie przede wszystkim z powodu wzrostu cen paliw. Ale – i to zmartwienie Fedu – przy jednoczesnym wzroście popytu na towary i usługi. Popyt na towary był w listopadzie o 1.2% wyższy, niż przed rokiem. Popyt na usługi – o 0.7% wyższy, ale usługi dodają coraz więcej do inflacji. Jeszcze w październiku popyt na usługi był o zaledwie 0.2% wyższy, niż rok wcześniej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO ZROBI FED PO DANYCH O INFLACJI PPI?

CZYTAJ TEŻ: FED ROZPOCZĄŁ TAPERING

Dane o inflacji PPI powyżej oczekiwań podsyciły obawy rynków, że jutro wieczorem polskiego czasu Fed ogłosi szybsze, niż zapowiedział w listopadzie, tempo wycofywania się ze skupu aktywów.

Zapowiedź mówiła o zmniejszaniu skupu o 15 mld dolarów miesięcznie – to by oznaczało, że w grudniu Fed wpompowałby w rynek 90 mld dolarów, a cała operacja „pocieniania” – czyli „taperingu” skupu aktywów zakończyłaby się we wrześniu przyszłego roku. Ale w ostatnich tygodniach szef Fed Jerome Powell wycofał się z tezy, że inflacja jest przejściowa – co rynku odczytują jako zapowiedź szybszego zacieśniania polityki pieniężnej. Grudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku już się rozpoczęło, decyzję poznamy w środę o 20-stej. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Jerome’a Powella – będą ją mogli państwo zobaczyć na stronie biznes24.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

UE

Inflacja producentów w Niemczech wyniosła w maju 33,6%.

BIZNES I POLITYKA

Dane o inflacji PPI w maju pokazują wysokie ceny producentów w USA.

ŚWIAT

W oczekiwaniu na ruch amerykańskiego komitetu otwartego rynku inwestorzy pozbywają się niemal wszystkich aktywów - pikują giełdowe indeksy, rosną rentowności obligacji a rynku kryptowalut...

%d bloggers like this: