Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

CO ZAMIAST LIBORU? OD STYCZNIA LIBOR ZNIKA

Co zamiast LIBORu? 1 stycznia 2022 roku LIBOR – najważniejszy światowy instrument finansowy odchodzi do przeszłości. Pogrążyły go grzechy bankierów sprzed 10 lat.

Co zamiast LIBORu
Co zamiast LIBORu? Widok na banki w Londynie / FOT.: Pexels

Co zamiast LIBORu, który dla większości osób znany jest przede wszystkim jako podstawa oprocentowania kredytów walutowych? LIBOR wyliczany jest dla 6-ściu walut – funta, dolara, euro, jena i franka szwajcarskiego. Ale dla świata finansów był czymś znacznie ważniejszym, niż stopą referencyjną dla kredytów hipotecznych. Przez ostatnie prawie pół wieku stał się podstawą przytłaczającej większości transakcji na światowym rynku długu – tzw. rynku fixed-income. Nawet teraz – kilka dni przed jego wygaszeniem – z LIBORem powiązane są instrumenty o wartości prawie ćwierć tryliona dolarów. Trylion milion miliardów.

CZYTAJ TEŻ: WIBOR NIE ZNIKNIE. ALE BĄDŹ OSTROŻNY Z ANEKSOWANIEM UMOWY KREDYTOWEJ

Powodem wielkości LIBORu był fakt, że ustalany dla wszystkich walut w jednym miejscu – Londynie – dawał dużą przejrzystość w transakcjach. Ale jego słabość zawarta była w samej nazwie LIBORu – London Interbank OFFERED Rate. Stopa oferowana – czyli w rzeczywistości opinia banku, a nie rzeczywista stopa po jakiej pożyczane są pieniądze na rynku międzybankowym. W 2012 roku nadzór bankowy przyłapał kilka banków wchodzących w skład panelu ustalającego LIBOR na oszustwie. Banki te podawały nieprawdziwe stawki, które stawały się podstawą wyliczenia LIBORu. Bankom chodziło o taką manipulację, która dawałaby im przewagę nad innymi podmiotami na rynku finansowym. Wiele transakcji rynkowych ma bowiem formę zakładu. Jeśli uda się ustawić stawkę bazową na określonym poziomie – można ten zakład wygrać.

Co zamiast LIBORu
Co zamiast LIBORu? Dla euro i franka nową stopą bazowa będzie SARON

Banki wchodzące w skład zmowy zostały ukarane gigantyczną grzywną wynoszącą 10 miliardów dolarów. Ale po tej nauczce nadzory finansowe zdecydowały się zakazać stosowania nietransakcyjnych stóp jako bazowych stawek na rynku finansowym. Okres przejściowy, który nadzorcy dali bankom, właśnie się kończy. Wyjątkiem jest jeszcze tylko LIBOR dla dolara amerykańskiego. W przypadku instrumentów dolarowych jeszcze przez półtora roku będzie wolno używać LIBORu do rozliczeń wygasających transakcji – ale od 1 stycznia 2022 roku nie wolno już zawierać nowych transakcji opartych o ten instrument.

Dla Londynu koniec LIBORu jest kolejnym etapem utraty centralnego miejsca w światowej finansjerze. Najpierw stracił światową dominację – na rzecz Nowego Jorku – na rynku akcji, ale zachował na rynku długu. Rok temu, po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej – stracił ją również na europejskim rynku akcji. Największą – pod względem obrotów – giełdą w Europie stał się nieoczekiwanie Amsterdam.

Co zamiast LIBORu? Początek wielobiegunowego świata stóp

Koniec LIBORu oznacza, że rynek długu i stopy procentowej patrzeć będzie już nie tylko na Londyn – ale na wiele miejsc na świecie, w których ustalane będą poszczególne stopy. Dla dolara będzie to ustalany w Nowym Jorku SOFR, dla jena TORF, dla funta – SONIA, a dla euro i franka – SARON. I na tej właśnie stopie oparte będą od Nowego Roku wszystkie kredyty walutowe w Polsce. Część banków informowała klientów o tej zmianie proponując podpisanie aneksów zamieniających LIBOR na SARON. Ale unijna dyrektywa daje podstawę do automatycznej zamiany stóp nawet, jeśli klient takiego aneksu nie podpisał.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO ZAMIAST LIBORU? OD STYCZNIA LIBOR ZNIKA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Być może sądy zdecydują, czy WIBOR to ustawka?

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nieoczekiwanym zwrocie w sporach frankowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z adwokat Karoliną Pilawską z kancelarii Pilawska Zorski i Adwokaci.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że ceny ofertowe nieruchomości spadają i czy to się przekłada na spadek cen transakcyjnych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Tomaszem Narkunem,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

%d bloggers like this: