Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

CO Z ZALICZKĄ Z KPO? DO BRUKSELI JADĄ MIN. ROLNICTWA I MIN. FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

Czy Polska otrzyma blisko 5 miliardów euro zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy? Rozmowy polskiej strony z przedstawicielami Komisji Europejskiej odbędą się w tej sprawie dziś w Brukseli.

Polską stronę będą reprezentowali ministrowie rolnictwa oraz funduszy i polityki regionalnej. Rozmowy będą dotyczyły ostatecznych zapisów w krajowym planie odbudowy i reformy polskiego sądownictwa – w tym likwidacji izby dyscyplinarnej.

Przypomnijmy, że warunkiem wypłaty 13-sto procentowej zaliczki z KPO jest zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej do końca roku polskiej wersji planu odbudowy.

Wczoraj 5 frakcji w parlamencie europejskim wystosowało list do komisji europejskiej, w którym apelują o niezatwierdzanie polskiego krajowego planu odbudowy . Domagają się twardego stanowiska wobec polski – chcą by pieniądze trafiły do Polski dopiero po faktycznej likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i wykonaniu orzeczenia TSUE .

Polska wnioskuje o wypłatę 57 mld euro w ramach Funduszu Odbudowy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

EUROPA

Komisja Europejska ma przedstawić pakiet przepisów dotyczących strategii osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Wczoraj w Brukseli m. in. o polityce...

UE

Gorąco wokół Węgier na unijnym szczycie. Premier Holandii Mark Rutte zaproponował Viktorowi Orbanowi by Węgry wystąpiły z Unii Europejskiej - wynika z nieoficjalnych informacji...