MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A z nami jest Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavexu. Dzień dobry.
ALEKSANDER PAWLAK, TAVEX: Dzień dobry, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Dla tych z nas, którzy dziś powrócili z urlopów, co takiego się stało w środę? Dlaczego mieliśmy taki mocny spadek cen złota- aż o 40 dolarów na uncji? I kiedy powrócimy do tych poziomów 1980 dolarów, a nawet dwóch tysięcy?
AP: No tutaj spadek wywołany oczywiście kolejną podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie ostatnia podwyżka Fedu do poziomu 5,25-5,50 – to spadek dosyć naturalny. To jest pewnego rodzaju stała zależność, że w momencie, kiedy dolar się umacnia, wywołane jest to właśnie podwyżką stóp procentowych.
Złoto dostaje pewnej korekty, zwłaszcza właśnie w tym ujęciu dolarowym. Warto jednak podkreślić to, że mimo tego, że trwa cykl podwyżek jeden z najbardziej dynamicznych w historii, (o ile nie najbardziej dynamiczny w historii) to cena złota w nieco dłuższym ujęciu zachowuje się relatywnie mocno. No, bo od początku roku mówimy tutaj o wzrostach rzędu +7 procent.
MD: A ma Pan jakieś długoletnie prognozy, jeżeli chodzi o ceny złota po tym jak mogą one się kształtować, jeżeli chodzi o perspektywę niekoniecznie miesięczną, ale może nawet kilkuletnią?
AP: Rozstrzał długoletnich prognoz jest bardzo duży. Tutaj są prognozy negatywne z ośrodków analitycznych nastawionych bardzo negatywnie do złota. One mówią o okolicach 1500 dolarów, na przykład. Do takich hurraoptymistycznych, pod którymi nawet ja może zajmuję się zawodowo złotem, nie mogę się podpisać, rzędu 4-5 tysięcy dolarów. Moja ocena jest taka, że te wzrosty na tych poziomach, które mamy w tej chwili właśnie rzędu 7 procent w skali pół roku to jest coś, co będzie kontynuowane z tego względu, że wszędzie mówi się już o szczytach stóp procentowych. Tak, nawet teraz już mówimy o prognozach spadku stóp procentowych w Polsce o 100 punktów bazowych. To są bardzo poważne, duże cięcia, które w naturalny sposób będą sprzyjać złotu. W momencie, kiedy złoto w zasadzie bez szwanku przetrwało tę ofensywę banków centralnych na całym świecie; tak przez ostatnie dwa lata obserwujemy znaczący wzrost stóp procentowych we wszystkich bankach centralnych i cena złota po prostu nie zachwyca, bo utrzymuje się w okolicach tych 2 tysięcy dolarów. Co jakiś czas spadamy nieco poniżej, jakiś czas wracamy powyżej. Natomiast trzymamy się bardzo blisko tych poziomów, co pokazuje bardzo dużą siłę złota, które książkowo powinno zdecydowanie tracić na takich posunięciach.
MD: Jeżeli dolar dalej będzie się osłabiał, bo na razie słabnie 4 złote widzimy za dolara w tym momencie (niecałe 4 złote), to, co dalej ze złotem? Ono będzie drożeć tak, żeby utrzymać wartość? Wyglądałoby na to, by wszystko wskazywało? (Przynajmniej klasyka tradingu.)
AP: Zdecydowanie tak, jak powinno drożeć. Z perspektywy dolarowej tak, jak mówię, cena złota zachowuje się bardzo dobrze. Od początku roku mamy wzrosty o ponad 7 procent. To, co dla polskiego inwestora jest ważne i pewnie dla wielu nieco zaskakujące, to jest ta bardzo duża siła polskiego złotego, który od początku roku jest jedną z najmocniejszych walut na świecie i to powoduje, że notowania złota w polskim złotym wyglądają mniej imponująco. Natomiast zdecydowanie tak. Tutaj osłabienie dolara zawsze sprzyja metalom i tym razem wygląda na to, że będzie podobnie.
AP: Złoto złotem, ale przejdźmy piętro niżej. Srebro widzą Państwo również na naszej tabeli: 24 dolary i 26 centów, również za uncję. Polacy kochają złoto srebro, choćby z tego względu, że jesteśmy jednym z największych jego producentów. To powiedzmy, co dalej ze srebrem, które też jest przecież dużo bardziej popularne w przemyśle. Wykorzystuje się je do chociażby elektroniki. Czy tutaj możemy liczyć? Czy Pan oczekuje wzrostów tego metalu?
AP: Co do zasady: trzyma się ta zasada, że wzrosty złota wywołują znacząco większe wzrosty srebra. I analogicznie w momencie, kiedy złoto spada, srebro spada jeszcze bardziej. Można powiedzieć, że te wahania są zwykle w tym samym kierunku, natomiast znacznie mocniejsze, jeśli mówimy o srebrze. I tutaj podobnie. W momencie, kiedy mamy osłabienie dolara amerykańskiego, w momencie, kiedy mamy perspektywę na spadki stóp procentowych, bo to, co mówiliśmy, że te szczyty raczej wszędzie już osiągnęliśmy, no to srebro na tym trendzie również powinno korzystać. Niezaprzeczalnie tutaj sprzyja, srebru również popularność fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii, elektroniki. Ten popyt przemysłowy jest bardzo duży i bardzo znaczący.
MD: To prawda, chociaż tutaj też miedź powinna znacząco rosnąć. Ale ona zatrzymała się jakby w miejscu. Wszyscy czekamy na ożywienie w Chinach, ale tutaj już musimy zakończyć naszą rozmowę. Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex był naszym gościem. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę.
AP: Bardzo dziękuję. Do zobaczenia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV