MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjeżdża dziś do Polski. Oczekiwane jest ogłoszenie odblokowania długo wyczekiwanych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Z nami jest Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Komisji do spraw Unii Europejskiej. Dzień dobry, witam w BIZNE24.
AGNIESZKA POMASKA, POSŁANKA, KOMISJA DO SPRAW UNII EUROPEJSKIEJ: Dzień dobry, witam pana, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Pani Przewodnicząca. Odblokowanie jakiej wielkości środków ogłosi dziś szefowa komisji? To ma być Krajowy Plan Odbudowy, ale też mówi się o funduszach spójności. To ile tego będzie?
AP: No, to są nie moje decyzje. Więc tutaj decyzja jest oczywiście Komisji Europejskiej i przewodniczącej von der Leyen, ale nie mam wątpliwości, że jesteśmy na drodze do tego, żeby móc w końcu te pieniądze z KPO, którymi poprzedni rząd chwalił się na billboardach, po prostu dysponować i rzeczywiście tak inwestować, żeby ta popandemiczna Polska się odbudowała i zwłaszcza polska gospodarka, polskie przedsiębiorstwa, samorządy. Miejsc, gdzie te inwestycje są potrzebne oczywiście nie brakuje.
CZYTAJ TEŻ: TUSK: JUTRO O ODBLOKOWANIU KPO
MD: A jakie środki są obecnie zablokowane? To są środki z Krajowego Planu Odbudowy, ale również inne fundusze. Jakie?
AP: Mieliśmy te informacje o wstrzymaniu funduszu pieniędzy w ramach Funduszu Spójności. I wszystko oczywiście to wiąże się z sytuacją dotyczącą zastrzeżeń wobec polskiej praworządności. Żeby mieć tę świadomość: jeśli mówimy o unijnych środkach, to na poziomie unijnym każdy chce wkładając pieniądze do tego wspólnego budżetu, chce mieć przekonanie, że te środki będą rzeczywiście wydawane w sposób właściwy, że nigdzie nie będzie ryzyka korupcji, że te pieniądze nie będą narzędziem do jakiegoś politycznego szantażu tak, jak wiemy to się odbywało w ciągu ostatnich lat.
W związku z tym i my też byśmy chcieli odejść i wyjść z tej procedury monitoringu polskiej praworządności, bo to dotyczy zarówno, zwrócę uwagę na to, struktur unijnych, ale też jesteśmy pod monitoringiem, jeśli chodzi o praworządność w Radzie Europy. I my intensywnie, zwłaszcza pan minister Bodnar, ruszyliśmy z pracą w celu wyjścia właśnie spod tego monitoringu, no, bo to ma też wiele konsekwencji.
Nie chodzi tylko o środki unijne, to jest kwestia też zaufania do polskiej gospodarki, to jest kwestia zaufania inwestorów do tego, że jak będą inwestowali w Polsce, to zaraz nie będą mieli problemów w związku z tym, że jakiś ten czy inny rząd wykorzystuje, nagina prawo, zmienia przepisy tak, żeby ten, kto inwestuje czuł się po prostu niepewnie. My chcemy stabilności polskiego systemu prawnego po to, żeby każdy, kto tutaj do nas przyjeżdża, chce inwestować, też miał ten komfort, że nic się niespodziewanego nie wydarzy.
Pani przewodnicząca, ale nasi widzowie lubią operować na liczbach. Hasła KPO czy fundusze spójnościowe, one są bardzo abstrakcyjne. Patrząc na liczby, już konkretnie – ile to jest pieniędzy? Krajowy Plan Odbudowy i Fundusze Spójności?
AP: To jest 70 miliardów złotych. To są pieniądze, one są zwrócę uwagę na to w formie grantów, gdzie nie potrzeba wkładu własnego. To jest kwestia pieniędzy, które pójdą po prostu wprost na inwestycje. I to są pieniądze, które pójdą do polskich samorządów, do polskich przedsiębiorców. A fundusze spójności to jest kwestia tego 7 letniego budżetu. Jesteśmy w tej kolejnej siedmiolatce i tak, jak mówię, to są oddzielne budżety, ale niezmiennie polskie samorządy, polscy przedsiębiorcy, też polskie duże inwestycje czy inwestorzy czekają na te środki.
MD: Pamiętamy ten cały spis liczny kamieni milowych, które były Polsce wyznaczone do tego, abyśmy mogli otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zdaje się, że nie wszystkie zostały zrealizowane. To znaczy, że zostały wyrzucone do kosza, czy tak na ładne oczy Komisja Europejska przyzna te pieniądze?
AP: Z tych informacji, które mamy wynika, że straciliśmy bezpowrotnie zaliczkę w ramach KPO i będziemy tę kwestię wyjaśniać i też rozliczać tych, (między innymi premiera Morawieckiego), którzy dopuścili do tego, że ta zaliczka mogła zostać utracona. Te kamienie milowe to jest też coś, co jest tak jak nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Kamienie milowe to nie jest coś, co ma stanąć na przeszkodzie w Polsce do tego, żeby inwestować.
Tylko kamienie milowe mają służyć temu, żeby też mobilizować w Polsce wszystkich, którzy z tych pieniędzy będą korzystali do tego na przykład żeby reformować gospodarkę, żeby na przykład transformacja energetyczna sprawiała, że prąd w Polsce będzie tańszy, a nie droższy. Bo wokół chociażby tego tematu jest dużo kontrowersji, ale te wszystkie działania mają służyć temu, żeby polska gospodarka się rozwijała, a nie odwrotnie.
Uprzedzając też te pytania i zastrzeżenia, tam gdzie te kamienie milowe będą pojawiały się wątpliwości, co do tego… Ale zwrócę uwagę na to: Na kamienie milowe zgodził się pan premier Morawiecki, więc wszelkie wątpliwości dzisiaj, co do kamieni milowych, no w pierwszej kolejności pytania o to powinny być kierowane do pana premiera Morawieckiego.
MD: Będziemy się starali. Złożyliśmy też taką prośbę, oczywiście. Pani przewodnicząca, a więc dziś być może usłyszymy od Ursuli van der Leyen informację o odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. To jest między innymi 70 miliardów złotych grantów dla samorządów. To jest bardzo ważna informacja.
AP: Żeby uściślić. Bo ja mówiłam o 70 miliardach euro. I z tych informacji, które mamy wynika, że te 76 miliardów euro dla regionów będzie odblokowane w ramach polityki spójności, a polski rząd złożył wniosek o płatność w ramach KPO na kwotę 6,3 miliarda złotych. To jest ta pierwsza transza z KPO, tutaj, żeby być precyzyjną. A całość KPO to jest 60 miliardów złotych – 35 miliardów euro w formie pożyczek i 25 miliardów w formie dotacji. Tak, żeby być tak jak pan oczekiwał, precyzyjną.
MD: Bardzo dziękuję. Czyli 60 miliardów euro, bo Pani powiedziała złotych. KPO?
AP: 60 miliardów euro. Oczywiście.
MD: Jasne. Dziękuję, Pani przewodnicząca. Dokładnie. Naszym gościem była Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej. Bardzo serdecznie dziękuję za tę rozmowę i życzę dobrego dnia.
MD: Bardzo dziękuję.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV