Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

CO DZIŚ POWIE JEROME POWELL? KONFERENCJA SZEFA FED W BIZNES24 O 20:30

Co dziś powie Jerome Powell? Rynki spodziewają się po Fed pozostawienia stóp w przedziale 5.25 – 5.5 procent. Ale liczą również na pogodzenie się przez amerykański bank centralny z faktem, iż inflacja spada zaskakująco szybko. I na sygnał o nadchodzących obniżkach stóp.

Co dziś powie szef Fed? Transmisja w BIZNES24

Który błąd bezpieczniej popełnić – to dylemat, przed którym stoi zarówno Rezerwa Federalna, jak i Europejski Bank Centralny. Pierwsza opcja to obniżyć stopy na początku przyszłego roku. Jeśli okaże się, że to ruch przedwczesny – utrwali inflację. Druga możliwość – utrzymać jastrzębi ton i trzymać wysokie stopy do jesieni 2024 roku. Taka taktyka bez wątpienia pozwoli bankierom centralnym spać spokojnie w przekonaniu, że zrobili wszystko, żeby zwalczyć inflację. Jednak dla części Amerykanów tracących pracę z powodu spowolnienia gospodarczego – może to oznaczać sen w przytułku albo pod gołym niebem.

Szef Fed Jerome Powell dotychczas był w swoich przemówieniach jastrzębi. Wiatru w skrzydła dodawał mu silny rynek pracy w USA, na który Rezerwa Federalna w obecnym cyklu zacieśnienia polityki monetarnej zdaje się mieć znacznie słabszy wpływ, niż w latach 80-tych.

CO ZROBI FED? I CO POWIE POWELL?

Ale tym razem to nie wiatr z rynku pracy, ale słabnąca – w tempie zaskakującym dla Fed – inflacja może skłonić Powella do zasygnalizowania gotowości do obniżek stóp. Amerykański bank centralny – w odróżnieniu od np. NBP – ma w swoim mandacie nie tylko utrzymywanie stabilnych cen, ale również maksymalizację zatrudnienia.

Inflacja CPI w USA
Inflacja CPI w USA. Źródło: telewizja BIZNES24

Na razie większość inwestorów obstawia, że pierwsza obniżka stóp – z poziomu 5.25 – 5.50 do zakresu 5.00 – 5.25 – nastąpi na początku maja.

Fed Watch Tool
Fed Watch Tool. Źródło: CME

Jeśli usłyszymy w słowach Jerome’a Powella gołębie tony – może to być sygnał do silnego powrotu na rynku akcji i zakupów euro, a wyprzedaży dolara.

Chyba, że dzień później zapowiedzią obniżek zrewanżuje się Christine Lagarde, której mocne euro nie będzie w smak, bo utrudni raczkujące w Niemczech, największej i najmocniej uzależnionej od eksportu gospodarce strefy euro, ożywienie.

PMI dla przemysłu w Niemczech
PMI dla przemysłu w Niemczech. Źródło: telewizja BIZNES24

Konferencja szefa Fed Jerome’a Powella po polsku tylko w BIZNES24

Konferencja Jerome’a Powella w środę, 13 września o 20:30, a dzień później o 14:45 wystąpienie Christine Lagarde. Na żywo po polsku tylko w telewizji BIZNES24.

Kanał BIZNES24 jest dostępny m.in. na platformach Canal+, Orange, w sieciach kablowych Vectra, UPC, Toya, Inea, oraz przez Internet – na https://biznes24.tv


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO DZIŚ POWIE JEROME POWELL? KONFERENCJA SZEFA FED W BIZNES24 O 20:30

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

O ile wzrosły w kwietniu ceny w Stanach Zjednoczonych? Jutro publikacja danych arcyważnych dla krótkookresowego trendu i długofalowej polityki Fed. A w handlu… Gośćmi...

UNIA EUROPEJSKA

Europejski bank Centralny wysyła listy i zaleca bankom z Unii europejskiej by ograniczyły swoją działalność w Rosji.

USA

Nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co oznacza, że ​​oczy wszystkich będą zwrócone na jutrzejszą konferencję prasową przewodniczącego...

USA

Jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej, to on podejmuje decyzję o stopach procentowych i zmiany ich poziomu na najbliższym posiedzeniu...