Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CO DALEJ Z GETIN NOBLE BANKIEM? (ROZMOWA)

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z Polityka Insight.

INFOLINIA DLA KLIENTÓW GETIN BANKU
źródło: BIZNES24

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Moim i Państwa gościem będzie teraz Piotr Sobolewski, starszy analityk do spraw sektora finansowego Polityka Insight. Dzień dobry.

PIOTR SOBOLEWSKI, POLITYKA INSIGHT: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: No to zacznijmy może od sytuacji akcjonariuszy, no bo przecież Getin Noble to bank notowane na giełdzie. Co będzie z akcjami? Czy akcjonariusze Getin Noble będą po prostu – stratni?

PS: Tak. Na tym polega przymusowa restrukturyzacja, która działa w całej Unii Europejskiej, że w pierwszej kolejności straty są pokrywane ze środków właścicieli i wierzycieli. Więc akcje są umarzane i akcjonariusze ponoszą straty.

NG: Po prostu pieniądze znikają. Czy w związku z tym mogą na przykład, jeżeli są to przedsiębiorcy, jakoś wliczyć to sobie w straty? Cokolwiek zrobić, żeby zminimalizować ten ubytek w ich portfelach?

CO DALEJ Z GETIN NOBLE BANKIEM? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: Nie wiem jak to wygląda podatkowo. Ciężko mi powiedzieć.

NG: Ok, to przejdźmy dalej, ale gdzieś tam to pytanie sobie odhaczymy w BIZNES24 w odwodzie i na nie też odpowiedź dla Państwa zdobędziemy. No dobrze, ale co to oznacza dla całego sektora bankowego na takiej zasadzie? Czy w związku z tym, że Getin Noble jest strukturyzowany, ale w praktyce znika? Czy to oznacza, że banki będą musiały jakoś się zrzucić, żeby pokryć to zjawisko, to co się stało w tym momencie? Czy jakoś to odczują w ogóle?

PS: Przede wszystkim znika duże ryzyko, które wisiało nad sektorem przez bardzo długi czas, przez bardzo, bardzo wiele lat. To, o czym się mówiło na wielu nieoficjalnych spotkaniach, na wielu konferencjach, w kuluarach czyli to, że z tym Getinem trzeba coś zrobić. No i że Getin trochę jest takim podmiotem, który utrudnia konkurowanie tak naprawdę. No bo jeżeli mamy banki, które muszą spełniać wymogi kapitałowe i KNF mocno się tego trzyma, a jednocześnie mamy bank, który tych wymogów nie spełnia od lat i w sumie może i oferuje też wysokie oprocentowanie lokat – no to mamy trochę nierówną konkurencję. Jeśli chodzi o składki, o które pani redaktor pytała, to tutaj sprawa wygląda tak, że banki stworzyły ten system ochrony banków komercyjnych, ten system pomaga przy ratowaniu Getina, on finansuje sporą część tych działań pomocowych. I tutaj taką zachętą do stworzenia tego systemu ochrony banków komercyjnych było właśnie to, że docelowy poziom składek, jaki Ministerstwo Finansów sobie założyło, a ten docelowy poziom składek jest bardzo ambitny na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej, że on zostanie obniżony. Więc koniec końców to prowadzi nas do tego, że te składki w kolejnych latach nie muszą wcale być wyższe, istotnie wyższe, bo też poziom docelowy składek będzie malał. Natomiast sam BFG będzie oczywiście próbował odzyskać te pieniądze z których ratuje Getin Noble Bank, więc tutaj też będzie tym pierwszym podmiotem uprawnionym do odzyskiwania jakichś środków z masy upadłościowej tego podmiotu w likwidacji.

NG: No tak, podmiot jest likwidacji, a z drugiej strony kredyty hipoteczne i przede wszystkim kredyty frankowe zostały. No bo tak, jak słyszeliśmy i tak, jak wszyscy zapewniają, to bieżące rachunki zostały już przeniesione, tam nie ma ryzyka, chociaż no klienci już chyba za bardzo w to nie wierzą, no ale sami sobie właściwie zostali zostawieni ci frankowicze, też złotówkowicze. Co będzie z nimi? W jakiej oni są teraz sytuacji? Jakie mają możliwości?

PS: Jeśli chodzi o frankowiczów, to tutaj sytuacja jest nienajlepsza. Bo postępowania sądowe, które toczą się już w sprawie tych kredytów frankowych – one będą prawdopodobnie zawieszane do czasu zakończenia procesu restrukturyzacji. No i patrząc na to, ile czasu taki proces trwał w Idea Banku, czyli największym resolution do tej pory, to takie postępowanie może trwać rok lub do dwóch lat nawet. Więc pewnie w tym czasie żadne wyroki nie zapadną. BFG zastanawia się nad tym, czy występować o zawieszenie tych spraw. Wiemy też – pytałem prezesa BFG o ewentualne ugody. On powiedział, że będą to oczywiście analizować. Natomiast co oczywiste, tutaj problemem nie są po prostu pieniądze, których zabraknie na program ugód. Więc ani pozwy, ani ugody. W zasadzie tutaj nie ma za bardzo drogi dla frankowiczów. Wiemy tylko, że frankowicze mają spłacać swoje długi, ale kancelarie frankowe mówią już, że nie spłacajcie. Bo jeżeli nie możecie zaskarżyć banku do sądu, nie możecie dochodzić swoich roszczeń, no to może po prostu nie spłacajcie swoich zobowiązań.

NG: Zostało nam dosłownie 10 sekund. Co z hipotekami? Kończy się program, więc bardzo w pigułce, Panie Piotrze:

PS: Zostają kredyty CHF. Tak więc kredytobiorcy w złotym zostają w Getinie w zasadzie w podmiocie Velo Bank, który będzie zarządzany przez BFG przez 2-3 lata do czasu zmiany właściciela.

NG: Piotr Sobolewski, Polityka Insight. Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO DALEJ Z GETIN NOBLE BANKIEM? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: