Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

CHINY ZASKOCZYŁY WZROSTEM PRODUKCJI

Mimo zawirowań związanych z nawrotem epidemii COVID-19 i spowodowanych tym częściowych lockdownów w niektórych regionach Chin, tamtejsza gospodarka trzyma się mocniej niż spodziewali się analitycy.

CHINY ZASKOCZYŁY WZROSTEM PRODUKCJI

Jak wynika z opublikowanych dziś przez chińskie biuro statystyczne danych produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Rynek zakładał spadek produkcji o 0,7 proc. podobnie jak miało to miejsce w kwietniu kiedy to – głownie z powodu lockdownów w Szanghaju – produkcja spadła o 2,9 proc.

Mniej niż oczekiwano spadła natomiast sprzedaż detaliczna – w porównaniu z poprzednim rokiem Chińczycy kupili o 6,7 proc. mniej towarów, podczas gdy spodziewano się spadku na poziomie 7,1 proc.
Jak podało w komentarzu do wyników Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne gospodarka „wykazała dobrą dynamikę ożywienia” w maju, „a negatywne skutki pandemii COVID-19 stopniowo przezwyciężono, a główne wskaźniki nieznacznie się poprawiły”.


„Musimy jednak mieć świadomość, że środowisko międzynarodowe będzie jeszcze bardziej skomplikowane, a krajowa gospodarka wciąż stoi przed trudnościami i wyzwaniami związanymi z ożywieniem” – dodali analitycy biura.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O protestach w Chinach i o polityce zero covid rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global Consulting, wykładowcą studiów chińskich...

AZJA

Przez zamieszki produkcja Apple w Chinach może być mniejsza.

AZJA

Przedłużające się lockdowny w Chinach doprowadziły w weekend do największych protestów społecznych od masakry na placu Tiananmen w 1989 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O walce z inflacją rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Adamem Antoniakiem, ekonomistą ING.

%d bloggers like this: