Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CHINY OTWIERAJĄ SIĘ NA HANDEL ZAGRANICZNY (ROZMOWA)

O otwarciu Chin i wymogach podróży zagranicznej do Państwa Środka rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Andrzejem Juchniewiczem, szefem Biura Handlowego PAIH w Szanghaju.

CHINY OTWIERAJĄ SIĘ NA HANDEL ZAGRANICZNY (ROZMOWA)
FOT.: Yang Yang / Unsplash

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Chiny ogłosiły zniesienie od 8 stycznia kwarantanny dla podróżnych przyjeżdżających do Chin. Z nami jest dr Andrzej Juchniewicz, szef Biura Handlowego PAIH w Szanghaju, prosto z tego miasta. Dzień dobry.

ANDRZEJ JUCHNIEWICZ, PAIH W SZANGHAJU: Witam panie redaktorze, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: W jaki sposób polscy przedsiębiorcy mogą dostać się do Państwa Środka? Jakie linie lotnicze już oferują i które ewentualnie zapowiedziały wznowienie operacji?

AJ: Musimy pamiętać, że wjazd do Chin był cały czas możliwy. Oczywiście ta kwarantanna, która nie pozwalała na biznesowe przyjazdy i uczestnictwo w wydarzeniach targowych czy spotkaniach biznesowych, była niezwykłym utrudnieniem. Dlatego tak wszyscy będą się cieszyli od 8 stycznia, kiedy to zostanie zniesiona przymusowa kwarantanna. Lata Polski, LOT lata Air China. Bezpośrednio też z Warszawy latają wszystkie linie europejskie. Pamiętajmy o tym, że oczywiście te ceny biletów nie są cenami, które były sprzed pandemii z  2019. Pamiętajmy o tym, że też czas przelotu oczywiście się wydłużył ze względu na brak możliwości przelotu przez Rosję i tą drogą powietrzną, ale tak czy inaczej na pewno zwiększona możliwość linii lotniczych i kursów lotniczych do Chin pozwoli na już planowanie kolejnych wydarzeń targowych, wydarzeń biznesowych, spotkań bilateralnych na miejscu w Chinach.

MD: Ale bilety to nie wszystko. Z jakimi procedurami trzeba się liczyć przy podróży do Chin? Czy potrzebna jest wiza? Czy są jakieś opłaty z tą wizą związane? No i jak to jest, jeżeli chodzi o te testy, które jednak trzeba będzie wykonać?

CHINY OTWIERAJĄ SIĘ NA HANDEL ZAGRANICZNY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AJ: Oczywiście przyjazd do Chin rzeczywiście wiązał się z pewnymi problemami i naprawdę dosyć długą i charakterystyczną ścieżką do przejścia. Bo nie tylko przyjeżdżający do Chin musieli aplikować o kod zdrowotny, ale równocześnie przed samym lotem wykonać dwa testy PCR. W różnym okresie to było do 48 godzin, ewentualnie do 24 godzin przed samym wylotem. Teraz wiemy o tych nowych regulacjach, które wejdą od 8 stycznia. Te testy PCR de facto zostaną zniesione do jednego testu na 48 godzin przed samym wylotem. Osoby, które będą miały negatywny test, będą mogły wsiąść do samolotu oraz odbyć podróż do Chin, więc zostaje tylko ten jeden wymóg i ten jeden przymus. Nie ma czy nie będzie przymusowej kwarantanny po przylocie do Chin. Nie trzeba równocześnie też aplikować o kod zdrowotny u chińskich władz przed wylotem, jak również po przylocie bezpośrednio do Chin. Więc ta cała ścieżka zostanie de facto zniesiona. Będzie wymagany tylko i wyłącznie jeden test PCR: test covidowy na 48 godzin przed wylotem do Chin. W kosztach około, z tego co się orientuję w Polsce około 300-350 złotych w tej chwili do wykonania.

MD: A wizy?

AJ: Oczywiście teraz czekamy wszyscy na klaryfikację ze strony ambasad oraz konsulatów chińskich, kiedy de facto ta ścieżka wizowa dla wiz biznesowych oraz wiz turystycznych zostanie ponownie otwarta. Spodziewam się, że na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni myślę, że zostanie to jasno określone. Pamiętajmy, że wchodzimy w tej chwili w okres chińskiego Nowego Roku, więc pewnie te przyjazdy tak czy inaczej zostaną ograniczone, ale myślę, że od lutego, od marca mówimy już o kompletnym otwarciu Chińskiej Republiki Ludowej do przyjazdów zagranicznych, jak również o otwarciu wyjazdów Chińczyków poza granice Chin.

MD: Jeden z naszych widzów, pan Piotr, zapytał też, czy są konieczne szczepienia. Jak rozumiem to nie ma obowiązku zaszczepienia się przed przylotem do Chin po ósmym stycznia?

AJ: Na chwilę obecną nie ma takich wymogów i nie było to też ogłoszone w najnowszym rozporządzeniu, które będzie wchodziło 8 stycznia.

MD: Przejdźmy więc do kalendarza, o którym sam Pan wspomniał. Zacznijmy od kalendarza targowego. Jakie są wydarzenia w najbliższych miesiącach, w których powinni uczestniczyć polscy przedsiębiorcy, którzy myślą o współpracy handlowej z Chinami?

AJ: Idealnie. Bo rzeczywiście jeżeli mówimy o otwarciu Chin, to mamy de facto szczęście i widzimy ten potencjał, że polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście ponownie wrócić do Chin i udziału w wydarzeniach targowych. W naszym programie na najbliższe miesiące mamy szereg wydarzeń targowych poświęconych sektorowi spożywczemu, sektorowi kosmetycznemu. Zaczynamy de facto od połowy lutego targami kosmetycznymi Tan Wei Chuan, następnie w marcu oraz kwietniu targi spożywcze w Chinach Zachodnich w Chengdu. Oraz nasze sztandarowe wydarzenia – ANUFOOD też to targi spożywcze w Chinach Południowych w Shenzen. Oraz w maju cała rzesza wydarzeń targowych dla polskich przedsiębiorców, jak bardzo, bardzo popularne targi spożywcze SIAL o niezwykłej renomie w Europie oraz wśród polskich przedsiębiorców, targi produktów Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo w Chinach Wschodnich, ale równocześnie targi China Buty Expo dla sektora kosmetycznego też w maju. A więc w pierwszej połowie tego roku nasze biuro zagraniczne, biuro handlowe w Szanghaju jest przygotowane na organizację przynajmniej siedmiu, ośmiu nawet wydarzeń targowych dla polskich przedsiębiorców.

MD: A jeżeli chodzi o sam kalendarz chiński, powiedział Pan o tym, że wkrótce rozpocznie się Chiński Nowy Rok. On się zazwyczaj wiązał z bardzo dużymi migracjami ludności. To zapewne będzie dość niebezpieczne przy okazji wznowienia pandemii COVID-19 w Chinach. Ale te migracje ludności mają też często wpływ np. na ceny ropy na światowych rynkach. W związku z tym proszę powiedzieć, jakie są przed nami najważniejsze wydarzenia, jeżeli chodzi o kalendarz chiński i z jakimi one wiążą się problemami? W trakcie niektórych świąt lepiej do Chin w ogóle nie przyjeżdżać?

AJ: Ale rzeczywiście w tym roku chińskie święta Nowego Roku, chińskie święta wiosny są dosyć wcześnie, ponieważ 21-22 stycznia rozpoczynają się. To jest tradycyjnie okres świętowania przez Chińczyków 7 dni wolnych państwowych świąt. Tradycyjnie jest to zazwyczaj około dwóch tygodni, aż do początku lutego. I w tym okresie rzeczywiście wielka migracja populacji chińskiej co było zastopowane w 2020 i 2021 roku. Wrócimy zapewne do migracji i powrotu dużej społeczności Chińczyków na wieś czy do ośrodków, z których pochodzą, czy do rodzin w innych miastach i prowincjach. Oczywiście większość zakładów produkcyjnych, mówiąc szczerze już jest nawet zamknięta ze względu na pandemię i zwiększoną ilość zachorowań bezpośrednio w Chinach. Myślę, że w Polsce przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że de facto w styczniu jakiekolwiek rozmowy ze stroną chińską będą w tej chwili niezwykle utrudnione. Więc de facto czekamy na koniec stycznia, początek lutego, kiedy ponownie po chińskim nowym roku chińska gospodarka i chińscy przedsiębiorcy wrócą do pełnych sił.

MD: Mam nadzieję osobiście, że także wiosna przyjdzie w pełnej krasie do Polski nieco wcześniej. Może nie na przełomie stycznia i lutego, ale od początku marca. Życzyłbym sobie tego i naszym widzom. Bardzo dziękuję. Dr Andrzej Juchniewicz, prosto z Szanghaju, szef polskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Szanghaju, był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

AJ: Serdecznie dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CHINY OTWIERAJĄ SIĘ NA HANDEL ZAGRANICZNY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

%d bloggers like this: