Connect with us

Hi, what are you looking for?

AZJA

CHINY: KOLEJNY KANADYJCZYK SKAZANY

Kolejny obywatel Kanady skazany przez sąd w Chinach – tym razem na długoletnie więzienie. Tym razem Michael Spavor usłyszał wyrok 11 lat więzienia. Według Kanady jej obywatele stali się zakładnikami w sprawie o ekstradycję wiceprezeski Huawei do USA.

FOT.: Ling-Tang / Unsplash

Spavor został oskarżony i skazany pod zarzutem szpiegostwa. Wczoraj chiński sąd podtrzymał karę śmierci dla 38-letniego Roberta Schellenberga oskarżonego o przemyt metaamfetaminy.

Chińskie sądy ogłaszają wyroki w momencie, kiedy spodziewane jest orzeczenie sądu w Kanadzie dotyczące ekstradycji Meng Wanzhou, szefowej finansów czwartego największego producenta telefonów komórkowych na świecie. USA oskarżają Wanzhou o łamanie embarga na dostarczanie nowoczesnej technologii do Iranu. Iran objęty jest embargiem z powodu prac nad budową bomby atomowej. Kanada twierdzi, że zarówno Schellenberg, Spavor oraz jeszcze jeden obywatel Kanady to zakładnicy Pekinu w walce o przywrócenie wolności wiceprezeski Huawei, koncernu który zdaniem m.in. wywiadu USA jest powiązany z chińskim wojskiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Evergrande wciąż nie potwierdził czy spłaci odsetki od obligacji w dolarach amerykańskich. Termin spłaty minął wczoraj.

USA

Trzeci tydzień z rzędu w USA rośnie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.