Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CHINY: INFLACJA PPI W MAJU +9% R/R

Chiński indeks cen producentów, czyli tzw. inflacja PPI, wystrzelił w maju o 9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – podał tamtejszy Narodowy Urząd Statystyczny.
To największy wzrost kosztów produkcji od września 2008 r.

CHINY: INFLACJA PPI W MAJU +9% R/R

Co prawda odbicie nastąpiło ze stosunkowo niskiej bazy, bo w maju 2020 r. gdy chińska gospodarka zmagała się z lockdownem spowodowanym epidemią koronawirusa z Wuhan, indeks PPI spadł o 3,7 proc., to jednak tak duży wzrost może niepokoić.
Rosnące ceny surowców nie tylko napędzają globalną inflację, ale są dużym problemem dla firm produkcyjnych nie tylko w Chinach.
Przypomnijmy że Inflacja PPI (Producer Price Index) to wskaźnik obrazujący zmiany cen uzyskiwanych przez producentów produktów przemysłowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Oczekiwania inflacyjne w USA są najniższe od dwóch lat - wynika z danych opublikowanych przez FED w Nowym Jorku.

CENY

Zerowy VAT na żywność pozostanie z nami prawdopodobnie do końca marca przyszłego roku. Minister finansów Andrzej Kosztowniak podpisał rozporządzenie o zerowej stawce VAT na...

RYNKI

Polityka zdominuje pierwszą połowę tego tygodnia. Nie zabraknie jednak danych makro, jak i pierwszego od dwóch lat prawdziwego IPO na głównym rynku. Dziś o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i również o kondycji polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

%d