Connect with us

Hi, what are you looking for?

AZJA

CHINY: INFLACJA PPI W MAJU +9% R/R

Chiński indeks cen producentów, czyli tzw. inflacja PPI, wystrzelił w maju o 9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – podał tamtejszy Narodowy Urząd Statystyczny.
To największy wzrost kosztów produkcji od września 2008 r.

Co prawda odbicie nastąpiło ze stosunkowo niskiej bazy, bo w maju 2020 r. gdy chińska gospodarka zmagała się z lockdownem spowodowanym epidemią koronawirusa z Wuhan, indeks PPI spadł o 3,7 proc., to jednak tak duży wzrost może niepokoić.
Rosnące ceny surowców nie tylko napędzają globalną inflację, ale są dużym problemem dla firm produkcyjnych nie tylko w Chinach.
Przypomnijmy że Inflacja PPI (Producer Price Index) to wskaźnik obrazujący zmiany cen uzyskiwanych przez producentów produktów przemysłowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

OTOCZENIE MAKRO

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja - wynika z danych GUS. Sprzedaż w...