Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CHIŃSKIE KŁOPOTY Z PRĄDEM WPŁYNĄ NA PKB

Nagłe przerwy w dostawie prądu w niektórych częściach Chin zmuszają niektóre zagraniczne firmy do inwestowania w innych krajach. Zdaniem ekonomistów kłopoty z energią wpłyną też na tegoroczną dynamikę wzrostu gospodarczego Państwa Środka.

W ciągu ostatnich kilku dni władze wielu chińskich prowincji ograniczyły zużycie energii, ograniczając lub nawet wstrzymując produkcję niektórych zakładów przemysłowych. Ostatnie ograniczenia w zużyciu energi elektrycznej są pochodną z jednej strony niedoborów węgla, a z drugiej rosnącej presji władz centralnych na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs szacuje, że aż 44 proc. chińskiej działalności przemysłowej zostało dotknięte niedoborami energii, co potencjalnie może spowodować spadek rocznego wzrostu PKB. Bank już obniżył prognozę wzrostu PKB Chin na 2021 rok do 7,8 proc. z poprzednich 8,2 proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zacznijmy od pandemii. Czy stać nas na kolejny lockdown? PAWEŁ BORYS, PREZES PFR: Przede wszystkim nikt chyba teraz nie planuje wprowadzenia...

BIZNES I POLITYKA

Cena ropy Brent - kluczowej dla europejskiego rynku - wróciła powyżej 80 dolarów za baryłkę mimo skoordynowanej akcji uwalniania rezerwa. USA, Wielka Brytania, Chiny,...

ŚWIAT

Dzisiejsze dane z chińskiej gospodarki dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej okazały się lepsze od prognoz rynku.