Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CHIŃSKIE KŁOPOTY Z PRĄDEM WPŁYNĄ NA PKB

Nagłe przerwy w dostawie prądu w niektórych częściach Chin zmuszają niektóre zagraniczne firmy do inwestowania w innych krajach. Zdaniem ekonomistów kłopoty z energią wpłyną też na tegoroczną dynamikę wzrostu gospodarczego Państwa Środka.

GOSPODARKA CHIN 2022

W ciągu ostatnich kilku dni władze wielu chińskich prowincji ograniczyły zużycie energii, ograniczając lub nawet wstrzymując produkcję niektórych zakładów przemysłowych. Ostatnie ograniczenia w zużyciu energi elektrycznej są pochodną z jednej strony niedoborów węgla, a z drugiej rosnącej presji władz centralnych na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs szacuje, że aż 44 proc. chińskiej działalności przemysłowej zostało dotknięte niedoborami energii, co potencjalnie może spowodować spadek rocznego wzrostu PKB. Bank już obniżył prognozę wzrostu PKB Chin na 2021 rok do 7,8 proc. z poprzednich 8,2 proc.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CHIŃSKIE KŁOPOTY Z PRĄDEM WPŁYNĄ NA PKB

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Mimo zawirowań związanych z nawrotem epidemii COVID-19 i spowodowanych tym częściowych lockdownów w niektórych regionach Chin, tamtejsza gospodarka trzyma się mocniej niż spodziewali się...

BIZNES I POLITYKA

W Chinach hamuje wzrost cen, zarówno producenckich jak i konsumenckich.

POLSKA

Ceny rosną najszybciej od 25 lat. W maju inflacja przyspieszyła do prawie 14% r/r (bez jednej dziesiątej). Dla porównania miesiąc wcześniej było to jeszcze...

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

%d bloggers like this: