Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CHIŃSKI SZAŁ NA DURIANA

Szał na duriana – śmierdzący owoc.

SZAŁ NA DURIANA

Niektórzy mówią, że jego zapach przypomina gnijącą cebulę, inni twierdzą, że śmierdzi starymi skarpetami. Durian, czyli najbardziej śmierdzący owoc świata podbija rynki.

Według analityków brytyjskiego banku HSBC światowy popyt na duriany wzrósł o 400% rok do roku, w dużej mierze przez „szał” na te owoce w Chinach. Bank zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch lat Chiny zaimportowały duriany o wartości 6 miliardów dolarów, co stanowi 91% światowego popytu.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

„Boom na duriana” koncentruje się głównie w Chinach, gdzie konsumenci postrzegają go nie tylko jako owoc, ale także jako kosztowny prezent – coraz powszechniejsze stało się dodawanie durianów jako części zwyczajowych prezentów z okazji zaręczyn.

Średnio Durian kosztuje 10 dolarów za kilogram, jednak owoce odmiany Nont, uprawiane w tajskiej prowincji Nonthaburi kosztują ponad 100 dolarów za kilogram. W Polsce za sztukę ważącą trzy-cztery kilogramy trzeba zapłacić nawet 250 zł.

Gównym eksporterem owoców jest wspomniana Tajlandia, a także Brunei, Kambodża i Indonezja.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

Największa od dwóch lat nadwyżka handlowa Chin. W czerwcu wyniosła niemal 100 miliardów dolarów, znacznie przebijając oczekiwania analityków. Wojna handlowa z zachodu z Chinami...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ożywieniu w chińskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, ekspertem rynku chińskiego i wykładowcą studiów chińskich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaki jest cel podwyżki cła na samochody elektryczne z Chin i dlaczego jest ona konieczna rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Mikołajem...

INFLACJA

Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Utrzymuje się deflacja cen producentów, choć minimalnie płytsza niż prognozowano. Chińskie...