Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

CHIŃSKI EKSPORT SPADA

PREMIER CHIN

Spektakularny spadek chińskiego eksportu. W maju sprzedaż zagraniczna państwa środka skurczyła się o 7.5% w ujęciu rocznym do 283.5 mld USD.

To znacznie mniej niż prognozowany przez analityków spadek o 0.4%. Dla porównania cały polski eksport w 2021 roku wyniósł 323 miliardy dolarów.

Zmiana w chińskim eksporcie była tak gwałtowna, że jego wielkość spadła poniżej poziomów z początku roku, po uwzględnieniu sezonowości i zmian cen eksportowych. W kwietniu eksport Chin nieznacznie przekroczył oczekiwania, osiągając wzrost o 8.5% rok do roku.

CZYTAJ TEŻ: USTAWA SLIM VAT 3 PODPISANA

Chiny nie będą mogły polegać na handlu, aby pobudzić swoją gospodarkę. Przeszkodą jest niski popyt ze strony USA, gdzie inflacja – i stopy procentowe – pozostają wysokie.

Z kolei import w maju spadł o 4.5% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 219 miliardów dolarów. W ujęciu miesięcznym import do Chin spada od końca ubiegłego roku. W piątek Chiny opublikują dane o inflacji.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

Największa od dwóch lat nadwyżka handlowa Chin. W czerwcu wyniosła niemal 100 miliardów dolarów, znacznie przebijając oczekiwania analityków. Wojna handlowa z zachodu z Chinami...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ożywieniu w chińskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, ekspertem rynku chińskiego i wykładowcą studiów chińskich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaki jest cel podwyżki cła na samochody elektryczne z Chin i dlaczego jest ona konieczna rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Mikołajem...

INFLACJA

Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Utrzymuje się deflacja cen producentów, choć minimalnie płytsza niż prognozowano. Chińskie...