Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

CHIŃSKA INFLACJA CPI W GÓRĘ

Chińska inflacja CPI rośnie, inflacja PPI spada.

INFLACJA W CHINACH
źródło: pixabay.com

Chińska inflacja CPI

Inflacja konsumencka w Chinach wzrosła po zniesieniu covidowych ograniczeń. Inflacja producencka zaś pogłębiła deflacyjny dołek.

CHIŃSKA INFLACJA CPI
Chińska inflacja CPI. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 2,1% w ujęciu rocznym, z 1,8%. Inflacja bazowa, która nie obejmuje niestabilnych cen żywności i energii, wzrosła do poziomu 1% – najwyższego od czerwca – co jest oznaką silniejszego popytu w gospodarce.

Chińska inflacja PPI

CHIŃSKA INFLACJA CPI
Chińska inflacja PPI. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Kolejny miesiąc spadały zaś w styczniu ceny producentów, a więc inflacja PPI pozostała w deflacji, jej poziom w najnowszym odczycie sięgnął 0.8%.

Spodziewane ożywienie gospodarcze w Chinach połączone z odłożonym popytem przełoży się na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale próżno na rynkach szukać kogoś, kto przewidywałby w Państwie Środka kryzysu inflacyjnego podobnego do tego w Europie i USA. Ekonomiści przewidują, że inflacja w Chinach wyniesie w tym roku średnio 2,3%, czyli nieco więcej niż 2% w zeszłym roku.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA CPI W NIEMCZECH ZNOWU ROŚNIE

Te dane mogą dać Ludowemu Bankowi Chin przestrzeń do dalszego wspierania gospodarki, w tym poprzez obniżki stóp procentowych. Bank centralny utrzymuje stosunkowo luźną politykę, w ciągu ostatnich trzech dni wstrzyknął około 150 miliardów dolarów na rynki finansowe, aby złagodzić ograniczenie płynności.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.