Chińska inflacja CPI
Inflacja konsumencka w Chinach wzrosła po zniesieniu covidowych ograniczeń. Inflacja producencka zaś pogłębiła deflacyjny dołek.
Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 2,1% w ujęciu rocznym, z 1,8%. Inflacja bazowa, która nie obejmuje niestabilnych cen żywności i energii, wzrosła do poziomu 1% – najwyższego od czerwca – co jest oznaką silniejszego popytu w gospodarce.
Chińska inflacja PPI
Kolejny miesiąc spadały zaś w styczniu ceny producentów, a więc inflacja PPI pozostała w deflacji, jej poziom w najnowszym odczycie sięgnął 0.8%.
Spodziewane ożywienie gospodarcze w Chinach połączone z odłożonym popytem przełoży się na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale próżno na rynkach szukać kogoś, kto przewidywałby w Państwie Środka kryzysu inflacyjnego podobnego do tego w Europie i USA. Ekonomiści przewidują, że inflacja w Chinach wyniesie w tym roku średnio 2,3%, czyli nieco więcej niż 2% w zeszłym roku.
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA CPI W NIEMCZECH ZNOWU ROŚNIE
Te dane mogą dać Ludowemu Bankowi Chin przestrzeń do dalszego wspierania gospodarki, w tym poprzez obniżki stóp procentowych. Bank centralny utrzymuje stosunkowo luźną politykę, w ciągu ostatnich trzech dni wstrzyknął około 150 miliardów dolarów na rynki finansowe, aby złagodzić ograniczenie płynności.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV