Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

CHIŃSKA GOSPODARKA HAMUJE. PKB W 3Q’21 4.9% R/R, 0.2% M/M

Chińska gospodarka zwalnia. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy sięgnął realnie 4.9% rok do roku – podał na ranem polskiego czasu chiński urząd statystyczny. Prognozy zakładały wzrost na poziomie 5.2%.

CHIŃSKA GOSPODARKA HAMUJE. PKB W 3Q'21 4.9% R/R, 0.2% M/M

Dane za trzeci kwartał pokazują, że chińska gospodarka dostała zadyszki i rośnie wolniej od amerykańskiej. Tempo malało z każdym kwartałem. Najlepiej w tym roku było w pierwszym kwartale, gdy wzrost gospodarczy sięgnął ponad 18 procent, w drugim wzrost bym już o połowę niższy niż w pierwszym kwartale na poziomie niespełna 8 procent rok do roku.

W ocenie analityków chińska gospodarka rozwija się najwolniej od 30 lat.

Spowolnienie widać również w danych kwartał do kwartału. W okresie lipiec-wrzesień PKB Chin zwiększył się realnie o 0,2 procent, choć szacunki zakładały pół procentowy wzrost gospodarczy. To najwolniejsze od 10 lat tempo w kwartale wzrostu chińskiej gospodarki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

Gospodarka Chin urośnie w przyszłym roku o zaledwie 5.1 procent. Tak prognozuje ponad 30 ekonomistów ankietowanych przez Nikkei Asia. To - pomijając pandemiczny 2020...

ŚWIAT

Litwa odwołała swoich dyplomatów z ambasady w Pekinie. Tymczasowo usługi konsularne dla litewskich obywateli w Chinach będą świadczone zdalnie. To echa polityki Chin, które...

AZJA

Produkcja przemysłowa w Chinach w listopadzie okazała się lepsza od szacunków ekonomistów, za to sprzedaż detaliczna notuje drugi najniższy wynik w ostatnim półroczu.

AZJA

Evergrande ponownie na krawędzi niewypłacalności. Po wykonaniu trzech wypłat, dziś mija termin kolejnej. Do spłaty jest 82.5 miliona dolarów.