Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TECHNOLOGIA

CHIŃCZYCY PODBIJAJĄ KOSMOS

Chińska misja kosmiczna wystartowała. Shenzhou-12 – to pierwsza od 5 lat załogowa misja z trzema astronautami na pokładzie.

Na orbitę polecieli Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo. Astronauci mają spędzić trzy miesiące na pokładzie modułu Tianhe, około 380 km nad Ziemią. Będzie to najdłuższa jak dotąd chińska załogowa misja kosmiczna i pierwsza od pięciu lat.

Start rakiety Long March 2F z kapsułą Shenzhou-12 nastąpił o 9:22 czasu pekińskiego. Rakieta startowała z Jiuquan na pustyni Gobi.

Chiny wysłały na orbitę trzech astronautów, aby rozwijać nową stację kosmiczną Tiangong, którą uruchomiono pod koniec kwietnia.

Zadaniem astronautów będzie przygotowanie nowej stacji kosmicznej, a wśród testów planowany jest „spacer w kosmosie”.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chińska gospodarka zwalnia. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy sięgnął realnie 4.9% rok do roku - podał na ranem polskiego czasu chiński urząd statystyczny. Prognozy...

AZJA

Nie udało się Amerykanom wyrzucić chińskiego Tiktoka - Chińczykom udało się za to wyrzucić amerykańskiego Linkedina. Należący do Microsoftu serwis społecznościowy znika z Chin.

AZJA

Ponad 100 chińskich fabryk wstrzymało prace przez brak prądu. Władze chcą sprowadzać energię z Rosji - informuje agencja Reuters.

AZJA

Nagłe przerwy w dostawie prądu w niektórych częściach Chin zmuszają niektóre zagraniczne firmy do inwestowania w innych krajach. Zdaniem ekonomistów kłopoty z energią wpłyną...