Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ WYŻSZE

Ceny żywności znowu wzrosną – uważają analitycy.

CENY ŻYWNOŚCI

Ceny żywności są blisko dna i zaczną rosnąć w drugiej połowie roku, uważa firma doradcza Oxford Economics. Główną siłą napędową spadku cen towarów żywnościowych jest duża podaż wielu ważnych upraw, zwłaszcza pszenicy i kukurydzy.

Obfite zbiory w ostatnich miesiącach dla obu podstawowych upraw doprowadziły do stałego spadku cen. Kontrakty terminowe na pszenicę od początku roku zostały przecenione o 10 proc. z kolei kontrakty terminowe na kukurydzę straciły w tym samym czasie 6 proc.

CZYTAJ TEŻ: MNIEJSZY STRACH O INFLACJĘ NA WALL STREET

Jak zauważa Oxford Economics, globalne zbiory kukurydzy w tym roku prawdopodobnie osiągną rekordowy poziom. Prognozuje się również, że zbiory pszenicy będą wysokie, choć nieco niższe niż rekordowym ubiegłym roku.

O ile ceny pszenicy o kukurydzy spadają, o tyle rosną ceny ryżu. Wszystko za sprawą słabych zbiorów i ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie. Tylko od początku roku kontrakty terminowe na ryż zdrożały o 8 proc.

Oxford Economics uważa, że w drugiej połowie roku ceny żywności zaczną znowu rosnąć. Przyczynia się do tego handlarze z Azji i Afryki, którzy obecnie niemal do zera wyhamowali swoje zakupy licząc na dalszy spadek cen pszenicy i kukurydzy.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ WYŻSZE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planowanych dopłatach do zakupu samochodów elektrycznych w tym również używanych, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Gisem z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co zmieni reforma rynku bilansującego i jak może poprawić wyceny energii elektrycznej, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Wapińskim z PSE

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

INNE

Gdański port unieważnił postępowanie na hub w którym ma przeładowywane być m.in zboże. Spółka nie podała przyczyn anulowania postępowania.