Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ ROSŁY. ARGENTYNA NIE POMOŻE

Złe wieści z Argentyny – jednego z dziesięciu największych producentów pszenicy na świecie. Susza, wzrost cen nawozów i niepewność co do ceł powodują, że argentyńscy rolnicy zamiast pszenicy sieją coraz więcej soi – donosi agencja Reutera.

CENY PSZENICY
FOT.: Tomasz Filipek / PEXELS

To fatalna informacja, bo Argentyna była upatrywana jako jeden z producentów, który może wesprzeć światowy rynek w czasie problemów z zablokowanym przez Rosję eksportem pszenicy z Ukrainy. Argentyna produkuje rocznie podobną ilość pszenicy, co Ukraina. Ale eksportowała jej o połowę mniej, bo znacznie większą część przeznaczała na rynek wewnętrzny.

CZYTAJ TEŻ: WAKACJE KREDYTOWE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. RĘKI SENATORÓW

Wysokie ceny na świecie budziły nadzieję, że zasobna w żyzną ziemię Argentyna zwiększy produkcję i eksport pszenicy. Ale po pierwsze susza i wysokie ceny nawozów obniżają prognozy przyszłorocznych zbiorów. W dodatku rząd w Buenos Aires zamierza podnieść cła wywozowe na pszenicę, żeby nie dopuścić do jej znacznego wzrostu cen w kraju.

NAJWIĘKSI EKSPORTERZY PSZENICY NA ŚWIECIE
Najwięksi eksporterzy pszenicy na świecie, źródło https://oec.world/, dane za 2020 rok


W Argentynie obecnie trwa pora deszczowa. Wyjątkowo sucha, co niszczy zasiewy pszenicy ozimej i grozi nieurodzajem pszenicy jarej, której zasiewy rozpoczną się we wrześniu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ ROSŁY. ARGENTYNA NIE POMOŻE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w Ukrainie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy NATO, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak udało się przywrócić porozumienie zbożowe w trakcie działań wojennych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Strzeleckim, analitykiem z PIE.

POLSKA

Na razie bez zmian - drożyzna w sklepach nie odpuszcza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć w Ukrainie i jakie tego mogą być konsekwencje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Katarzyną Zysk z...

%d bloggers like this: