Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

Rząd chce walczyć z rekordowymi cenami węgla. Jednym z rozwiązań może być ich regulowanie. Wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie dla Polskiego Radia PR 1 potwierdził, że rząd rozważa stworzenie mechanizmu, który ma hamować wzrost cen węgla.

ENEA Z REZERWĄ

Jak mówił w Polskim Radiu minister Artur Soboń, Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad systemem, który będzie gwarantował niższe ceny węgla od obecnych. Wiceminister Finansów nie wykluczył, że będzie to rodzaj cenowej blokady. Szczegółów tego mechanizmu minister nie chciał jednak zdradzić.

CENY WĘGLA KAMIENNEGO WYŻSZE O 100% R/R

Ceny węgla biją kolejne rekordy i rosną szybciej niż ceny złota. Od początku roku czarne złoto zdrożało już o ponad 100%. Klienci szukają na rynku cenowych okazji, ale i tak muszą się liczyć z gigantycznymi kosztami.

Dziś średnia cena 1 tony węgla kamiennego kosztuje w Polsce ponad 2 tysiące 100 złotych. Dla porównania w całym ubiegłym roku za 1 tonę klienci musieli płacić około 1 tys. złotych. Dwa lata temu średnia cena tony sięgała prawie 900 złotych, podobnie w 2019 roku.

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

CZYTAJ TEŻ: CO SIĘ DZIEJE NA RYNKU STALI? BOGDAN BIAŁAS Z BML TŁUMACZY RÓŻNICE W CENACH STALI

DO POLSKI PŁYNIE 700 TYS. TON WĘGLA

Do Polski płynie 8 statków zapełnionych ponad 700 tys. ton węgla, a w porcie gdańskim trwa rozładunek węgla z Kolumbii – informuje minister klimatu i środowiska. 700 tys. ton to garstka porównując ze zużyciem tego surowca w Polsce, które w 2020 roku przekroczyło 62 miliony ton – wynika z danych GUS. Z kolei wydobycie w ubiegłym roku wyniosło ok. 55 milionów ton – to dane Agencji Rozwoju Przemysłu. Lukę po rosyjskim węglu po wejściu w życie zakazu jego importu ma zapełnić surowiec z Kolumbii, USA, Australii, RPA i Indonezji. To główne nowe kierunki z których Polska będzie kupowała czarne złoto.

Na ponad 700 tys. ton węgla, które płyną do Polski czeka PGE Paliwa, która zamówiła surowiec. Według resortu klimatu środowiska, Polskie spółki zakontraktowały w sumie 8 mln ton węgla.
By go nie zabrakło w składach rząd ma bezpośrednio nadzorować dystrybucję węgla w całym kraju jeszcze przed startem sezonu grzewczego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

1 komentarz

1 komentarz

  1. A&G

    3 czerwca 2022 at 15:42

    Ceny węgla biją rekordy, a akcje Bumechu ciężkie, jak ołów.

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O bezrobociu, w szczególności o tym że stopa bezrobocia spada mimo spowolnienia gospodarczego rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem Sedlak...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji na ryku kredytów mieszkaniowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK i wykładowcą w SGH.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planowanym zamrożeniu cen gazu Rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Łukaszem Dębskim, European Desk Managerem w Ignitis Polska.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak mogą kształtować się ceny paliw po uwzględnieniu tarczy podatkowej rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Radosławem Żukiem z Kancelarii Żuk Pośpiech,...

%d bloggers like this: