Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

Rząd chce walczyć z rekordowymi cenami węgla. Jednym z rozwiązań może być ich regulowanie. Wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie dla Polskiego Radia PR 1 potwierdził, że rząd rozważa stworzenie mechanizmu, który ma hamować wzrost cen węgla.

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

Jak mówił w Polskim Radiu minister Artur Soboń, Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad systemem, który będzie gwarantował niższe ceny węgla od obecnych. Wiceminister Finansów nie wykluczył, że będzie to rodzaj cenowej blokady. Szczegółów tego mechanizmu minister nie chciał jednak zdradzić.

CENY WĘGLA KAMIENNEGO WYŻSZE O 100% R/R

Ceny węgla biją kolejne rekordy i rosną szybciej niż ceny złota. Od początku roku czarne złoto zdrożało już o ponad 100%. Klienci szukają na rynku cenowych okazji, ale i tak muszą się liczyć z gigantycznymi kosztami.

Dziś średnia cena 1 tony węgla kamiennego kosztuje w Polsce ponad 2 tysiące 100 złotych. Dla porównania w całym ubiegłym roku za 1 tonę klienci musieli płacić około 1 tys. złotych. Dwa lata temu średnia cena tony sięgała prawie 900 złotych, podobnie w 2019 roku.

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

CZYTAJ TEŻ: CO SIĘ DZIEJE NA RYNKU STALI? BOGDAN BIAŁAS Z BML TŁUMACZY RÓŻNICE W CENACH STALI

DO POLSKI PŁYNIE 700 TYS. TON WĘGLA

Do Polski płynie 8 statków zapełnionych ponad 700 tys. ton węgla, a w porcie gdańskim trwa rozładunek węgla z Kolumbii – informuje minister klimatu i środowiska. 700 tys. ton to garstka porównując ze zużyciem tego surowca w Polsce, które w 2020 roku przekroczyło 62 miliony ton – wynika z danych GUS. Z kolei wydobycie w ubiegłym roku wyniosło ok. 55 milionów ton – to dane Agencji Rozwoju Przemysłu. Lukę po rosyjskim węglu po wejściu w życie zakazu jego importu ma zapełnić surowiec z Kolumbii, USA, Australii, RPA i Indonezji. To główne nowe kierunki z których Polska będzie kupowała czarne złoto.

Na ponad 700 tys. ton węgla, które płyną do Polski czeka PGE Paliwa, która zamówiła surowiec. Według resortu klimatu środowiska, Polskie spółki zakontraktowały w sumie 8 mln ton węgla.
By go nie zabrakło w składach rząd ma bezpośrednio nadzorować dystrybucję węgla w całym kraju jeszcze przed startem sezonu grzewczego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY WĘGLA BĘDĄ REGULOWANE?

1 komentarz

1 komentarz

  1. A&G

    3 czerwca 2022 at 15:42

    Ceny węgla biją rekordy, a akcje Bumechu ciężkie, jak ołów.

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Rosną marże rafinerii. Gościem Marcina Dobrowolskiego był Grzegorz Maziak, redaktor naczelny E-PETROL.PL, który opowiadał na pytanie ile spółki paliwowe zarabiają na paliwach i czy...

CENY

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta - prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały - wynika z danych...

CENY

To ostatnie dni, żeby zatankować diesla taniej niż benzynę. W weekend, a najdalej na początku przyszłego tygodnia, ceny się zrównają - prognozuje biuro maklerskie...

Sticky Post

Kredyt hipoteczny i stałe oprocentowanie - czy to się opłaca?

%d bloggers like this: