Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

CENY UŻYWANYCH AUT ZACZĘŁY SPADAĆ

Myślą Państwo o zmianie auta? Mamy dobrą wiadomość – używane samochody, które zdrożały w ciągu ostatniego roku o 30-40 procent – wreszcie mogą wreszcie zacząć tanieć. Przynajmniej w USA.

CENY UŻYWANYCH AUT
CENY UŻYWANYCH AUT ZACZĘŁY SPADAĆ / KOMIS Z UŻYWANYMI AUTAMI W FAIRFAX NA PRZEDMIEŚCIACH WASZYNTONU / FOT. OBI ONYEADOR, UNSPLASH

CoPilot – amerykańska firma, która specjalizuje się w analizie cen aut w USA i sprzedawaniu dealerom informacji o tych cenach – donosi, że cena używanych jednorocznych spadła w porównaniu do początku stycznia o 2.1procent. Najbardziej staniały auta dwuletnie – o 4.4 procent. Ceny aut trzyletnich są niższe, niż na początku roku o o około 2.5 procent tańsze.

Ceny używanych aut zaczęły spadać – z bardzo wysokiego konia

Ale do normalizacji rynku używanych aut wciąż daleko. Według danych serwisu Statista w 2020 i 2019 roku w USA sprzedano poniżej 30 milionów osobowych aut (do osobowych w tej statystyce zaliczane są również pół-ciężarowe picku-upy). To w sumie o około 5 milionów mniej, niż wynikałoby ze średniej rocznej sprzedaży samochodów z poprzednich 5 lat. Z tych danych analitycy wyciągają wniosek, że do zrównoważenia rynku tylko w Stanach Zjednoczonych brakuje właśnie około 5 milionów nowych aut.

CoPilot monitoruje nie tylko ceny, ale również liczbę aut stojących na należących do sprzedawców aut placach. I tutaj płynące z tej tabeli są bardziej optymistyczne, niż nawet dane o cenach. W ciągu zaledwie miesiąca zapasy sprzedawców aut powiększyły sie o 15 procent w przypadku aut trzyletnich i o aż ponad 1/5 w przypadku aut dwuletnich.

Brak nowych aut spowodował, że klienci rzucili się na używane-prawie nowe. Przed pandemią średnia cena 3-letniego auta w USA wynosiła ok. 27 tys. dolarów – czyli 60 procent średniej ceny nowych samochodów kupowanych u dealerów. W końcy 2021 roku – po 50-ciprocentowych wzrostach cen używanych samochodów – za 3-letnie auto płaci się średnio 86 procent ceny nowego samochodu – wynika z wyliczeń BIZNES24 na podstawie danych CoPilot.

Dlaczego używane auta są drogie

Producenci nie są w stanie dostarczyć nowych aut, ponieważ mają problem z zakupem mikroprocesorów. W typowym aucie – w zależności od standardu wyposażenia – montowanych jest ich od ok. 50 do nawet 150. Sterują m.in. klimatyzacją, radiem, czy automatycznym włączeniem wycieraczek. Ale ponieważ mikroprocesory stosowane w autach należą do prostych rozwiązań o niskiej marży dla producenta – kiedy na rynku półprzewodników pojawiły się braki – te linie produktów najszybciej padły ich ofiarami. Producenci mikroprocesorów wolą bowiem produkować półprzewodniki dla branż, które płacą lepiej, niż samochodowa – czyli np. dla automatyki przemysłowej.

5-milionowy deficyt nowych aut w USA to dla konsumentów w Europie – w tym Polsce – o tyle zła wiadomość, że producenci w pierwszej kolejności wolą sprzedawać samochody w USA. Dzięki m.in. niskiemu opodatkowaniu i niższym wymogom dotyczącym ekologii niż w Unii Europejskiej – marże producentów osiągane w USA są wyższe, niż w Europie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CENY UŻYWANYCH AUT ZACZĘŁY SPADAĆ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: